Facebook Google+ Twitter

"Między muzycznymi szufladami". Rozmowa z zespołem Nebraska Jones

Rozmowa z Danielem Lacasse, członkiem amerykańskiego, pop-rockowego (i nie tylko) zespołu Nebraska Jones. Band pochodzi z Atlanty w Stanie Georgia. I gra ciekawą muzykę, która mnie ujęła. Poczytajcie.

Nebraska Jones, fot. Materialy zespolu / Fot. Materialy zespoluPiotr Balkus: Zaczęliście jako internetowy projekt, przesyłając sobie fragmenty utworów mailowo. Można więc powiedzieć że jesteście dzieckiem nowoczesnej technologii...
Daniel Lacasse: - Tak, rzeczywiście. Udało nam się zacząć współpracę muzyczną mailowo, nasze wiadomości kursowały między nami, a mieszkaliśmy w zupełnie innych miastach. Rachel (wokalistka) zaakceptowała mnie i moje pomysły. Na początku to były tylko jakieś tam zalążki utworów, ale potem już dogrywaliśmy tylko chórki i inne rzeczy. Przesyłaliśmy sobie nasze nagrania mailami, więcej i więcej piosenek, aż wreszcie udało się nam przenieść to wszystko do realnego świata.

I ludziom nawet to się podoba. Z tego co wiem jesteście w czołówce nowych zespołów na popularnym portalu www.purevolume.com...
- Tak, Pure Volume jest świetny. Mieliśmy bardzo duży support od tego portalu. To naprawdę wspaniała stronka. Oferowaliśmy też słuchaczom ściągnięcie naszych czterech piosenek - całego EP - za darmo. Jednak termin darmowego pobierania skończył się jakoś na dniach.

Jak myślisz, skąd taka popularność waszego zespołu na tym portalu?
- Myślę, że ludzie widzą w tej muzyce szczerość i dlatego ona im się podoba. Ludzie nas często pytają o to co nas inspiruje. Ale prawda jest taka, że nie mamy żadnych inspiracji, w sensie muzyki czy czegoś tam jeszcze. Po prostu inspiracją dla nas jest nasz świat i to co nas otacza. Czerpiemy z otaczającej nas rzeczywistości i to przychodzi do nas naturalnie. Jesteśmy zespołem. który nie próbuje na siłę dopasować się do jakiegoś konkretnego stylu muzycznego. Po prostu gramy tak jak nam wychodzi. gramy, i już.

A może to właśnie możliwość darmowego ściągania waszych piosenek był kluczem do sukcesu? Nie każdy zespoł przecież daje słuchaczom taką możliwość.
- Wiem o tym dobrze. Jesteśmy młodym zespołem, który na początek chce sobie jakoś w miły sposób zjednać fanów. Wszyscy chcą jak najszybciej sprzedać swoją muzykę i zrobić na tym szybką kasę przy jak najmniejszym wysiłku. Wszystkie młode zespoły zachęcają: "Kup nasz singiel!". Moja odpowiedź zawsze brzmi: OK, ale kim wy w ogóle jesteście? Dlatego postanowiliśmy podarować nasze piosenki z pierwszej EPki ludziom za darmo (aczkolwiek czas na darmowy download już na razie wygasł). Pomyśleliśmy: pozwólmy ludziom tym się podzielić, pozwólmy im mieć nasze utwory na własność.

Tak przy okazji, pozdrów Rachel i Juliet (dwie pozostałe członkinie Nebraski Jones)...
- OK, pozdrowię.

Jak to jest być jedynym facetem w pop-rockowej grupie?
- (śmiech) Tak, to jest nie całkiem normalne. Przeważnie w zespołach jest kilku mężczyzn i jedna dziewczyna wokalistka. Ogólnie jest naprawdę fajnie. Każdy z nas rozumie się nawzajem, przynajmniej jeśli chodzi o te najważniejsze reczy. Czasami emocje biorą górę i bywa różnie. Może dlatego że każde z nas ma silną osobowość, i dlatego sie różnimy. Ale myślę że udało się nam wypracować jako taką zgodę w zespole.

Przeczytałem, że Nebraska Jones swoją muzyką stara się wypełnić szczelinę między popem i rockiem. Jak duża jest w USA ta szczelina między tymi dwoma gatunkami?
- To naprawdę trudno określić. Z mojego punktu widzenia muzyka którą gramy różni się od pop-rockowych piosenek - nasze posiadają zupełnie inną strukturę: to nie jest tak jak w większości popowych czy rockowych piosenek zwrotka - refren - druga zwrotka - refren. Poza tym mamy zupełnie inne akordy itp. Z jednej więc strony jest to nieco dziwne granie, z drugiej jednak nasze piosenki mają ten element chwytliwości, popowości. Nebraska Jones jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma, cienkimi szufladami.

Mogę się mylić, ale słyszę w waszych piosenkach też trochę stylu country...
- Tak! Zdecydowanie! Z pewnością jest w naszych kawałkach coś takiego jak pogłos country. Zabawne jest to że nie zdawaliśmy sobie z tego za bardzo sprawy do czasu aż się EPka ukazała. To ludzie, słuchacze powiedzieli nam o tym że jest tu też jakiś element country. To było ciekawe, bo zrozumieliśmy po czasie, że Rachel ma bardzo countrowy głos i że to się przełożyło na odbiór płyty. Tak, muzyka country to inny element, który można usłyszeć w naszych piosenkach.

Co wiesz o Polsce? Czy byłeś tam kiedykolwiek?
- Nigdy tam nie byłem. Właściwie to jestem dopiero na etapie robienia sobie paszportu. Wiem, że Polska leży w Europie. Miałem kiedyś w szkole kolegę, który miał polskie korzenie. Rozmawialiśmy o tym parokrotnie... Jak powiedziałem, nie wiem za dużo o Polsce. Ty mi powiedz coś o tym kraju.

No więc pop i rock są gatunkami bardzo popularnymi w tym kraju. Polacy to naród który lubi chwytliwe popowe melodie i myślę że muzyka Nebraski Jones spodoba się tym którzy przeczytają nasz wywiad i sięgną po wasze utwory. Więc jest szansa że kiedyś podbijecie serca tamtejszych słuchaczy i będziecie tam sławni.
- Byłoby cudownie. Ale to jeszcze długa, długa droga.

Jak więc być zachęcił polskich Czytelników do sięgnięcia po waszą EPkę "Crocodile Fears"?
- Oferujemy coś co nie mieści się w żadnej szufladce muzycznej. Mamy nadzieję, że polubicie nasze piosenki i że wasi znajomi też ją polubią. Jeśli przy okazji zostaniecie przez nie jakoś zainspirowani, będzie wspaniale.

Czy wybieracie się może na trasę koncertową?
- Wybierzemy się, ale czekamy aż przyjdzie na to czas. Pośród młodych zespołów w USA istnieje moda na trasy koncertowe, więc prędzej czy później to nastąpi. Nie chcemy niczego przyspieszać - ruszymy gdy tylko będziemy gotowi.

Byłoby miło zobaczyć was w Europie i usłyszeć wasze piosenki w radiu.
- Dziękuję, może kiedyś to nastąpi.
Dziękuję za rozmowę i powodzenia.
- Dzięki. Pozdrawiam.

Więcej info o zespole i ich muzyka na http://www.purevolume.com/new/NebraskaJones

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.