Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowa dyskusja o pomocy dla osób uzależnionych

Jak usprawnić dostęp do pomocy dla osób uzależnionych? O tym dyskutują uczestnicy "Donor Conference on Harm Reduction". Jest to pierwsze spotkanie na tak dużą skalę. Na konferencję do Amsterdamu przybyło bowiem 130 uczestników z 25 krajów.

Wczoraj wieczorem rozpoczęło się spotkanie poświęcone problemowi usprawnienia dostępu do działań profilaktycznych, leczenia i wparcia dla osób uzależnionych.

Michael Sidibe, nowy dyrektor wykonawczy UNAIDS, podkreślił, iż potrzeby osób używających substancji psychoaktywnych są dla niego priorytetem. - Uzależnienie to choroba i karanie więzieniem za chorobę nie jest efektywną polityką. Utrudnia bowiem działania zdrowia publicznego zapobiegające zakażeniom HIV.

W wielu krajach jak Chiny czy Rosja (tam wśród osób używających dożylnie substancji psychoaktywnych liczba zakażonych HIV dramatycznie wzrasta) uzależnieni z powodu stygmatyzacji oraz restrykcyjnej polityki narkotykowej nie mogą liczyć na odpowiednią pomoc.

W ostatnich latach 90 proc. nowych zakażeń HIV w Azji i Europie Wschodniej to właśnie wynik braku odpowiedniej profilaktyki i zapobiegania transmisji wirusa. Jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość korzystania z punktów wymiany igieł i strzykawek oraz terapii substytucyjnej, podającej osobie chcącej zrezygnować z nałogu, metadon. Przykładowo - we Francji dzięki terapii substytucyjnej liczba nowych zakażeń HIV wśród osób używających narkotyków dożylnych spadła o 80 proc. W Rosji nadal metadon nie jest powszechnie dostępnym lekiem choć liczba zakażonych sięga już 2 milionów.

-To ważne spotkanie - mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Global Drug Policy Open Society Insititute uczestnicząca w dyskusjach. - Zakażenia HIV wśród osób uzależnionych to duży problem. W Polsce połowa osób żyjących z HIV, to osoby które zakaziły się przez dożylne używanie substancji psychoaktywnych.

Alison Crocket, odpowiedzialna za finansowanie programów pomocowych w brytyjskim DfID, mówi: - Mam nadzieje, że uda się nam wypracować praktyczne wskazówki dla donors abyśmy mogli bardziej energicznie wspierać te inicjatywy.

Kasia Malinowska-Sempruch dodaje: - Pomimo wysokiego wskaźnika zakażeń na całym świecie, spotkanie to jest pierwszym, które odbywa się pod auspicjami rządów. Mam nadzieję, że to dobry krok bowiem współpraca, a nie konflikt pomiędzy instytucjami reprezentującymi służbę zdrowia i policją, w każdym kraju powinna być priorytetem.

Na całym świecie 15.9 miliona osób przyjmuje substancje psychoaktywne drogą dożylną. Mniej niż 6 procent ma dostęp do wymiany igieł i strzykawek. Tylko milion otrzymuje metadon - z czego ponad 90 proc. to leczący się substytucyjne wyłącznie w krajach rozwiniętych.

Spotkanie "Donor Conference on Harm Reduction" zakończy się 30 stycznia. Konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Holandii i United Kingdom’s Department for International Development (DfID) jest wspierana przez: Germany’s Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit (GTZ), the Australian Government’s overseas aid program (AusAID) i the Netherlands’ Harm Reduction Platform (HARP). Partnerzy: PEPFAR, UNAIDS, WHO, UNODC, GFATM, OSI, World Bank, Trimbos Institute, IHRA, INPUD and GNP+. Organizatorami "Donor Conference on Harm Reduction" są rząd Holandii i Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.