Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30469 miejsce

Międzynarodowa Legitymacja Studencka nie jest uznawana w Polsce?

Dzięki otwartym granicom studia w obcym kraju są na „wyciągnięcie ręki”. Pracodawcy cenią osoby podejmujące nowe wyzwania, dlatego nauka za granicą to wciąż spory atut na rynku pracy. Nowości jednak wciąż „rodzą” spore wątpliwości.

 / Fot. KartaProblem pojawia się już przy dosyć istotnym dokumencie identyfikacji studenta, jakim jest legitymacja studencka. Większość uczelni zagranicznych rezygnuje ze swojej legitymacji na rzecz legitymacji ISIC. Dla niewtajemniczonych ISIC to inaczej International Student Identity Card, jest to jedyny dokument potwierdzający status studenta na całym świecie. Inaczej zwany też Międzynarodową Legitymacja Studencką.

Po kilku semestrach spędzonych zagranicą, student stęskniony wraca do ojczyzny. Pojawiają się problemy. Według niektórych pracowników PKS posiadacz legitymacji studenckiej nie jest studentem.

Studentka Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy - Ania, nieraz korzysta z połączenia Bańska Bystrzyca - Czeski Cieszyn. Czesi respektują słowacki ISIC i przyznają Ani zniżkę. Problem pojawia się przy zakupie biletu autobusowego do Katowic. Okazuje się, że ISIC nie jest uznawany, czyli nie obowiązuje zniżka.

W informacji PKS informują nas, że legitymacja ISIC formalnie obowiązuje. Pytamy dlaczego nie udało się uzyskać zniżki na przejazd z Cieszyna do Katowic. W odpowiedzi słyszymy: "To zależy od PKS". W tym momencie pani z informacji przerywa połączenie.

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę google „ISIC a PKP” wyskoczy kilka historii pokrzywdzonych studentów. Piszą oni o tym, że teoretycznie PKP uznaje ISIC, ale nie chroni ona przed mandatem. Istnieje również informacja z 2006 roku, według której obowiązujące zniżki to: na ISIC - 37 proc. na PKP i 48 proc. na komunikację miejską. Po dodzwonieniu się na informację PKP dowiadujemy się, że zniżki na ISIC obowiązują za okazaniem dowodu osobistego.

Trochę jak w „czeskim filmie”, totalny chaos. Wbrew logice można zapytać: skorą są, to dlaczego nie ma? Możliwe, że raz są a raz nie. Studenci powinni znać swoje prawa i nie bać się z nich korzystać. Studiujesz zagranicą - to znaczy, że masz takie samo prawo do zniżek jak studenci krajowych uczelni. UE dla młodzieży oznacza otwarte granice i nowe możliwości. Zasada wzajemności powinna obowiązywać wszystkie kraje unii, a już na pewno w dziedzinie nauki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

U nas w mpk też nie honorują

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z PKP sprawa jest inna. W IC i pierwszej klasie EX nie ma zniżek studenckich, nie zależnie od tego jaką legitymację posiadamy. W tego typu pociągach jest dostępna zniżka 26 % dla osób do 26 roku życia. Może o to chodziło z tą zniżką na dowód?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.