Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21289 miejsce

Międzynarodowa Szkoła Fundraisingu

Z inicjatywy Stowarzyszenia Modrzew liczna grupa organizacji pozarządowych z kraju i z zagranicy zainicjowała w Warszawie w dniach 21 I 22 sierpnia 2015 r. cykl seminariów i warsztatów, które mają na celu zwiększenie skuteczności

Uczestnicy / Fot. Krystyna KrzekotowskaProwadzący Pawel Narodowiec, prezes Stowarzyszenia Modrzew i dr Krystyna Krzekotowska, Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw / Fot. Krystyna Krzekotowska
Z inicjatywy Stowarzyszenia Modrzew liczna grupa organizacji pozarządowych z kraju i z zagranicy zainicjowała w Warszawie w dniach 21 I 22 sierpnia 2015 r. cykl seminariów i warsztatów, które mają na celu zwiększenie skuteczności tych organizacji w osiaganiu celów statutowych i budowaniu dzięki temu w sposób bardziej skuteczny społeczeństwa obywatelskiego, przy uwzględnieniu przedstawicieli zarówno młodego, jak i starszego pokolenia.

Ważnym dla realizacji wspomnianych celów zagadnieniem jest sztuka pozyskiwania darczyńców, czyli umiejetność fundraisingu. Prowadzący Paweł Narodowiec włączył do aktywnej debaty wszystkich uczestników, prowadząc sprawnie spotkanie przy wykorzystaniu ciekawych i nowatorskich metod aktywizujących.

Przypomniał, że zawsze trzeba zacząć od ustalenia ile pieniędzy potrzeba na realizację danych celów statutowych.
Następnie ustalamy sposób pozyskiwania funduszy na ten cel. Musimy wiedzieć na co i ile realnie nam potrzeba pieniędzy.
Na reakcję uczestniczki, która sytwierdziła, że “pukaliśmy wielokrotnie do firm lecz brali nas za kosmitów” prowadzący trafnie zauważył, że stało się tak dlatego, że tak się prezentowaliśmy, a więc nieomal tak, jak gdybyśmy mówili "dzień dobry, jestem kosmitą".

Aby zainteresować darczyńców konieczne jest konkretne określenie naszych potrzeb. Nie zawsze się to udaje zrobić nawet dośwuiadczonym społecznikom.
Interesujące i ważne były więc ćwiczenia w pozyskiwaniu pieniędzy polegajace na tym, że, że każdy uczestnik wyłożył pieniądze (symboliczną kwotę) i przedstawiał projekt który chce zrealizować.

Były to ciekawe i ważne projekty, dotyczace komputeryzacji, pomagania ludziom po wypadkach, zwalczania przemocy w rodzinie, świetlic dla dzieci, pomocy dla dzieci ulicy, zapobiegania podsuchiwaniu, wzmacniania ochrony obywateli, odbudowy zabytków w Warszawie, ratowania rannej sarenki, bezpieczeństwa, wzmacniania więzi międzyludzkich z osobami starszymi, pomocy pacjentom po operacjach onkologicznych, rozwiazania problemu 8 000 Rodaków (przyszłych repatriantów), oczekujących na zaoproszenie gmin, inicjatywy obywatelskie na rzecz społeczności lokalnej, promocja polskich towarów na rynkach wschodnich, powołanie profesjonalnego Instytutu Azji Wschodniej oraz Europejskiej Akademii Prawa na wzór podobnej Akademii W Niemczech, poradnictwo prawne dla osób mniej zamożnych, czy wreszcie problem edukacji i współpracy Klubu Absolwentów SGH.

Wśród tak ogromnej ilości wartościowych projektów naprawdę nie łatwo się było przebić.

Zwyciężył w tym nietypowym rankingu projekt Krystyny Krzekotowskiej, dotyczący Ruchu Społecznego Obywatele do Parlamentu, który tworzą głównie właśnie organizacje pozarządowe.

Interesujaca była analiza przyczyn tego wyróżnienia. Uczestnicy kolejno wymieniali, że decydujące znaczenie miały takie czynniki, jak idea, zasługująca na poparcie, waga i konkretność danego celu, wspólnota celów, współczucie, znajomość tematu i kompetencja osoby referujacej project.

To ćwiczenie dobitniej niż najlepszy wykład uświadomiło wszystkim, dlaczego ludzie są gotowi być darczyńcami dla określobnego celu i określonej osoby, czy organizacji.

Także prowadzący szef Stowarzyszenia Modrzew, podkreślił, że jednym z ważnych jego celów jest wpływ na zmniejszenie bezrobocia poprzez zwiększenie zatrudnienia w organizacjach pozarządowych, które będą w stanie pozyskać na te cele środki od darczyńców - osob fizycznych, czy firm.

Cel danej organizacji musi być podobny do celów innych ludzi. "Wyłowić" więc tych, którzy myślą podobnie. Stronimy natomiast od przeciwników, gdyż nie tylko nam nie pomogą lecz jeszcze będą szkodzić i “ heitować”.
Przy tej akcji zachowujemy się godnie i bynajmniej nie możemy naszych starań o darowizny traktować, jako żebraninę. Zbieramy bowiem na rzecz celu i na rzecz grupy, dla której Stowarzyszenie działa.
Przy etycznym zarządzaniu koszty pośrednie nie przekraczają 10%.
Pracownik, który odbiera telefony jest kosztem pośrednim, zakup komputerów również.
Natomiast płaca dla prawnika i psycholog już nie, gdyz realizują oni wprost cele statutowe danej organizacji.

Trzeba uczyć się także na swoich błędach, które są nieuniknione w każdej działalności. Prawdziwy fachman w tej dziedzinie “sieje i pielęgnuje”, tak jak rolnik, który sieje na różnych działkach. Podobnie jak on dokonujemy dywersyfikacji źródeł finansowania i nie opieramy działalności tylko na darczyńcach.

Duże znaczenie ma sztuka przejrzystego i przystępnego prezentowania danego projektu, a więc dużo zalezy od osoby referujacej. Warto więc naśwladować nawet sposób mówienia osoby, która odnosi sukcesy.
Ważne jest także poznanie osób, do których się zwracamy i tzw. lista znajomych..

W trakcie tych ćwiczeń zastanawiano się jak wybierać mając tyle wartościowych, gdy wybór jest trudny.
Interesujące było wyjaśnienie, dlaczego mając tyle wartościowych projektów, wybrano projekt Ruchu Społecznego Obywatele do Parlamentu.

Podkreślono, że uznano, że w ramach tego celu ogólniejszej natury, możliwe będzie realizowanie wielu celów szczególowych, gdyż jest to ruch preferujący przyjazne zarządanie państwem wspólnie z Obywatelami i dla Obywateli.

Wybrano cel ogólny, czyli projekt Obywateli do Sejmu, w ramach którego może się zrealizować np. cel Fundacji Rodacy, jako że Obywatele do Sejmu zabiegają mocno o odzyskiwanie Polaków dla Polski.

Dalsza część spotkania była poświęcona różnym technikom skutecznego fundraisingu (pozyskiwania darczyńców), które to słowo przyjęło się w języku polskim, gdyż dootąd nie znaleziono jego dobrego odpowiednika jednowyrazowego.

Końcowa część tego wielogodzinnego aktywnego debatowania była poświęcona temu, aby każdy z uczestników określił to, co było w tym dla niego najbardziej wartościowe. Były to ciekawe spostrzeżenia, których omówienie wymagałoby innego obszernego opracowania.

W tym miejscu ograniczę się do podkreślenia, że wszyscy zgodnie uznali dużą wartość tego typu aktywnych intelektualnych spotkań przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Doceniono zarówno wysokie kompetencje prowadzącego, jak i otwartość uczestników, dzielących się swymi doświadczeniami.

Ważne było też spostrzeżenie, że omawiane techniki fundraisingu są przydatne także w biznesie oraz w polityce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Technikom skutecznego fundraisingu

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stowarzyszeniu Modrzew i szefowi Stowarzyszenia Pawłowi Narodowcowi należa się wyrazy uznania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.