Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych: Polska reprezentacja w budowie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-09 14:13

Dobiegł końca pierwszy etap krajowych eliminacji na XXVI Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych. Finaliści w sierpniu będą reprezentować Polskę w Paryżu.

Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to prestiżowy międzynarodowy konkurs dla miłośników matematyki w każdym wieku – od siedmiolatków po emerytów, przez rozpoczynających przygodę z tą nauką pierwszoklasistów po zawodowych matematyków. To jedyny konkurs w Polsce o tak szerokim spektrum uczestników, a jednocześnie tak nietypowy. Zadania, przed jakimi stawiany jest uczestnik, wymagają nie tylko konkretnej wiedzy matematycznej, jak również bardziej logicznego myślenia i wyobraźni geometrycznej.

Pierwszy, krajowy etap jest rozgrywany korespondencyjnie (do 5 stycznia) i pozwala wyłonić półfinalistów etapu "internetowego" (17 marca). Zwycięzcy półfinału wezmą udział w finale krajowym 12-13 maja, po zakończeniu którego zostanie wyłoniona reprezentacja Polski na międzynarodowy turniej w Paryżu. Jego finał odbędzie się 24-25 sierpnia.

W tym roku Polacy będą mieli trudniejsze zadanie, ponieważ po tym jak w zeszłym roku absolutnie zdominowali finał światowy, przywożąc 12 medali, teraz będą na pewno chcieli potwierdzić swoja dominację – mówi Piotr Tomczak w firmy Casio.

Organizatorami krajowych eliminacji są: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Partnerami wydarzenia i fundatorami nagród są: Ambasada Francji i firma Casio.

Nazwiska półfinalistów poznamy 15 lutego.

Przykładowe zadania:
- W 2012 roku, w lutym, będzie pięć śród. Jaki będzie następny rok, w którym, w lutym, będzie pięć śród? (dla klasy IV SP)
- Jeżeli dzielimy 3195 przez 2011, to otrzymujemy 1,58876… Jeżeli dzielimy 3195 przez 2012, to otrzymujemy 1,58797… Dwa ilorazy mają taką samą część całkowitą: 1. Dla ilu liczb całkowitych dodatnich, przy dzieleniu przez 2011 i przy dzieleniu przez 2012, uzyskamy ilorazy o tej samej części całkowitej (wliczając w to liczbę z powyższego przykładu)? (dla studentów i uczniów szkół pomaturalnych)

Więcej informacji na: www.grymat.im.pwr.wroc.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.