Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowe performance w Warszawie

Performance to akt twórczy z pogranicza teatru, muzyki i sztuki. Materią staje się sam twórca, jego ciało, jego myśli i czyny dziejące się tu i teraz. To on jest elementem decydującym o charakterze swojego wystąpienia.

Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. | Fot. AKPA.Z drugiej strony wszystko, co dzieje się w trakcie "przedstawienia", dokonuje się w relacji z odbiorcą, bez którego reakcji i refleksji cały akt stałby się jedynie bezwartościowym echem samego siebie. Wzięcie udziału w tym niepowtarzalnym, jednorazowym wydarzeniu proponuje Centrum Sztuki Współczesnej – od 11 do 14 września trwa w Warszawie pierwszy Europejski Festiwal Sztuki Performance (European Performance Art Festival 2006).

W stolicy zaprezentują się zarówno weterani tego rodzaju sztuki, głównie z Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec, jak również młodzi twórcy z Ukrainy i Białorusi. W ten sposób EPAF nieoczekiwanie zyskuje na znaczeniu, inicjując rozważania na temat jedności europejskiej kultury i nabiera charakteru transgranicznego – podobne festiwale odbywają się bowiem także w Kijowie i Mińsku.

Zrywanie z konwencją, pytanie o granice wolności artystycznej wypowiedzi i o funkcje sztuki w różnych warunkach społecznych i politycznych to najważniejsze kwestie podejmowane przez performerów, którzy zaprezentują się w Warszawie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na różnorodnośc strategii artystycznych, wykorzystywanych w obrębie sztuki akcji – od malarstwa i rzeźby przez konceptualizm, aż po wszelkiego rodzaju media elektroniczne.

Sztuka akcji – ulotna, bo jednorazowa i niepowtarzalna, dziejąca się często spontanicznie i impulsywnie, nie może istnieć bez publiczności. Warto więc wykorzystać okazję i stać się choć przez chwilę częścią dzieła sztuki.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: www.csw.art.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

*Europejski Festiwal Sztuki Performance (European Performance Art Festival 2006)*. Wyjaśnię na nazwie festiwalu - europejski (niemal w każdym języku brzmi podobnie; Europa), festiwal (podobnie, ale po polsku), sztuka (w wielu językach podobnie do art, ale w wielu "po swojemu"), a Performance? Można byłoby na wzór *romance/romans*. I wówczas po polsku byłoby *performans* i tak czytane. Natomiast *performance* [performans] nie jest słowem polskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wzbogacają pod warunkiem, że przypominają polskie słowa. Tysiące mamy takich - dach, kartofel, tatr, muzyka, astronomia, auto, radar, jacht. I nic nie mam przeciwko. Ale mam do performance, recycling, camping, image, tournee itp. Zatem, proszę, zrozum moje zaniepokojenie - ja odróżniam słowa przyswojone (dach) od zerżniętych - performance. Ale jeśli komuś to nie przeszkadza... Wielu nie wie, że mówi prozą, wielu nie wie, że nie mówi po polsku... Dobrze, że performance został wymyślony poza Polską. U nas nie mógłby być chyba wymyślony, bowiem - jak to by nazwano? Przecież nie po angielsku, może z łaciny? Katiusza to polskie słowo z rosyjskiego, ale polskie. Performance jak weekend - to żadne polskie słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Performane to nazwa kierunku w sztuce i nie posiada polskiego odpowiednika. Stąd performer - nie jest to ani aktor, ani muzyk, ani malarz. Instalacja to także termin określający specyficzną kreację artystyczną, dla której nie przystają nazwy typu: dzieło, twór, przedmiot. Nie rozumiem więc Twojego zdenerwowania - te słowa nie zubażają, a wręcz przeciwnie - wzbogacają język polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Walczę ze słowami typu performance, performer, instalacja (ale nie hydrauliczna), obraz (w znaczeniu *film*), design, designer i kilkadziesiat podobnych. Wątroba mi się psuje. Polsi język zbyt ubogi? Jak społeczeństwo? Bida na dwa fronty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.