Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowe prostesty przeciw budowie elektrowni atomowej na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-09 11:52

Plany budowy elektrowni atomowej na Białorusi wywołały protesty w sąsiednich krajach. Przeciwni powstaniu reaktorów jądrowych są Litwini i Ukraińcy.

Również na Białorusi planowana od dwóch lat inwestycja wzbudza kontrowersje. Władze w Mińsku chcą w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie postawić dwa reaktory jądrowe. Ich zaprojektowaniem i budową zajmie się jeden z rosyjskich koncernów. Według białoruskiego Ministerstwa Energetyki, w Ostrowcu już rozpoczęły się prace przygotowawcze.

Konsultacje społeczne przeprowadzone przez białoruskie władze w Wilnie zakończyły się negatywną oceną ze strony Litwinów. Mieszkańcy Wilna, które leży zaledwie 20 kilometrów od granicy z Białorusią, nie mają zaufania do solidności białoruskich inwestorów.

Ukraińska Partia Zielonych również jest przeciwna budowie elektrowni atomowej na Białorusi. Zieloni przypominają, że do dziś mieszkańcy pogranicza ukraińsko-białoruskiego odczuwają skutki awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu.

Przeciwko budowie elektrowni protestują także mieszkańcy obwodu grodzieńskiego, gdzie mają być zlokalizowane reaktory, a białoruscy naukowcy wzywają władze w Mińsku do utrzymania statusu kraju "wolnego od atomu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.