Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowe spotkanie klastrów w PARPie

W piątek, 26 października 2012 r., siedziba PARP stała się forum indywidualnych, kooperacyjnych spotkań przedstawicieli polskich klastrów i inicjatyw klastrowych z koordynatorami i reprezentantami francuskich klastrów z Nord-Pas de Calais.

Nord France Innovation Developpement - Carlos Pereira / Fot. K.M. RatschkaSpotkanie poprzedziła zorganizowana w czwartek w Ministerstwie Gospodarki konferencja "Czy klaster potrzebuje koordynatora? Rola i kompetencje koordynatora w rozwoju klastra", zamykająca realizację przedsięwzięcia PARP pn. "Polskie klastry i polityka klastrowa". Francuscy goście wygłosili na niej interesujące prelekcje, dzieląc się z polskimi partnerami swymi doświadczeniami i potwierdzając znaczenie dojrzałej i przemyślanej polityki klastrowej dla rozwoju gospodarczego mikro i makroregionów.

Klaster Francuski - prezentacja Park Technologiczny / Fot. K.M. RatschkaJedną z istotnych funkcji klastrów, a zarazem ważnym wyzwaniem stojącym przed ich koordynatorami, jest tworzenie powiązań kooperacyjnych między klastrami i inicjatywami klastrowymi, również na poziomie międzynarodowym. Internacjonalizacja klastrów sprzyja ich rozwojowi, innowacyjności oraz transferom wiedzy i technologii.

Praktycznym potwierdzeniem tej konferencyjnej tezy były piątkowe spotkania B2B. Uczestniczyli w nich przedstawiciele NFID (Nord France Innovation Związek Pracodawców Klastry Polskie i Klastry Francuskie / Fot. K.M. RatschkaDéveloppement), dwóch klastrów logistyczno-transportowych (I-trans i Valenciennes Métropole), klastra ICT (Euratechnologies) i klastra ochrony środowiska (cd2e) oraz kilkunastu polskich klastrów i inicjatyw klastrowych, oraz instytucji i organizacji wspierających ich rozwój w Polsce. Wiceprezes Związku Pracodawców “Klastry Polskie”, Bogdan Węgrzynek, jako promotor idei klasteringu i prac nad polską polityką klastrową, zaprosił gości z Francji oraz reprezentowane przez nich klastry i instytucje do szerszej współpracy z polskimi partnerami i podejmowania wspólnych, ponadregionalnych inicjatyw, w szczególności międzynarodowej współpracy w projektach badawczo-rozwojowych.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.