Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11985 miejsce

Międzynarodowy Dzień… Cytrynówki

„Zauroczeni aromatem świeżych cytryn”, studenci obchodzą dzisiaj w Krakowie wyjątkowe święto. Niczym starożytni Grecy w Dionizją, żacy piją i wychwalają produkowany przez siebie napój alkoholowy. Czy w obchodach III Międzynarodowego Dnia Cytrynówki faktycznie chodzi o promowanie, wytwarzanej w akademikach od lat, owocowej wódki?

Sonda

Międzynarodowy Dzień Cytrynówki 31 maja.

Oficjalny plakat III Międzynarodowego Dnia Cytrynówki / Fot. Organizatorzy MDCWiadomość o tym, że w domach studenckich masowo produkuje się cytrynówkę z pewnością nikogo nie zaskakuje. Niewielu żaków zamieszkujących akademiki waha się gdy musi wybrać między wódką z etykietą Polmosu a czterokrotnie tańszą „produkcją domową”. Jak wytwarza się studencką wódkę? - Wystarczy tani spirytus, kilka cytryn i napój z najbliższego spożywczego – mówi Mateusz, student Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. - Wódkę można wykonać samemu albo kupić od znajomych, którzy na każdej butelce zarobią kilka złotych - wyjaśnia. Mechanizm działa podobnie w wielu miastach Polski. Cytrynówkę, malinówkę, „ajsówkę” i wódkę z piwa porter kupimy m.in. w Krakowie, we Wrocławiu i w Rzeszowie. W stolicy Małopolski to właśnie napój z cytryn wiedzie prym i jest przedmiotem wielu „imprezowych” legend.

To, że cytrynówka stała się symbolem studenckich zabaw zauważyła dwa lata temu grupa wychowanków Akademii Górniczo–Hutniczej. Końcówkę maja studenci szybko postanowili okrzyknąć świętem tego trunku. W tym roku happeningową imprezę pt. „III Międzynarodowy Dzień Cytrynówki” żacy zaplanowali na 31 maja. Zaproszenia, którymi od kilku dni wymieniają się mieszkańcy miasteczka studenckiego, stanowią apel do wszystkich „zauroczonych aromatem świeżych cytryn”, by w sobotę świętowali w wesołym i barwnym klimacie. Czym dokładnie są obchody Dnia Cytrynówki? O to zapytaliśmy studentów, którzy, jak sami mówią, są „organizatorami czyli uczestnikami i uczestnikami czyli organizatorami”.

Cytrynowo śmiesznie w Krakowie- "Międzynarodowy Dzień Cytrynówki" to realizacja zwariowanego pomysłu, by tuż przed sesją egzaminacyjną jeszcze raz dobrze zaszaleć. Chodzi o spotkanie pod pewnym mottem, które połączy większą liczbę osób, da okazję do pośpiewania i poprawienia humoru – powiedzieli nam pomysłodawcy imprezy. Okazuje się, że wielu studentom spodobał się pomysł zorganizowania zabawy, która zintegruje wszystkich żaków, bez względu na miejsce i kierunek studiów, a także, co podkreślają, bez względu na przekonania, wyznanie czy kolor skóry. - Potrzebne było hasło, które nie kojarzy się z polityką, nauką, i niczym poważnym, które jednocześnie jest śmieszne, błyskotliwe i dobrze rozpoznawalne – mówią organizatorzy. – Cytrynówka nie jest tu najważniejsza. Chcemy pokazać, że możemy stworzyć coś ciekawego i zwariowanego, że potrafimy dobrze się bawić, znając przy tym granicę i umiar.

31 maja to też Dzień bez Papierosa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cytrynka
  • Cytrynka
  • 01.06.2012 08:13

Ja wczoraj z koleżanka oblewałam (31maj) a teraz lecze kaca;) pozdro dla miłośników cytrynowki. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Radek
  • Radek
  • 28.02.2011 15:41

Moj ulubiony jest tu: http://nastole.pl/2010/06/cytrynowka.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
student-gotuje.pl
  • student-gotuje.pl
  • 28.02.2011 14:44

Ha i my mamy cos na ten dzień:
http://student-gotuje.pl/przepisy/alkohole-drinki/cytrynowka/144
http://student-gotuje.pl/przepisy/alkohole-drinki/cytrynowka-/572
http://student-gotuje.pl/przepisy/alkohole-drinki/cytrynowka-ani/588

a wasz jaki jest ulubiony przepis?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.