Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Czas dzieciństwa jest najpiękniejszym i najbardziej beztroskim okresem w całym życiu człowieka. Czy zawsze tak było, a jak jest teraz?

Dziecko / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Walter_de_Maria_Vertikaler_Erdkilometer.jpgMiędzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem wszystkich dzieci na całym świecie. To wyjątkowe święto obchodzone jest oficjalnie już od ponad pół wieku. Ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. Dzień Dziecka celebruje się we wszystkich państwach. W zależności od szerokości geograficznej, inna jest tylko data święta i jego nazwa, m.in. nazywane jest Dniem Praw Dziecka lub Powszechnym Dniem Dziecka.

Dzień Dziecka jest świętem ponadnarodowym. W rezolucji numer 838 (IX) z 1954 roku, Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zaleciło wszystkim państwom członkowskim organizowanie Powszechnego Dnia Dziecka. ONZ zaapelowała by to święto wykorzystać do propagowania idei braterstwa i przyjaźni między dziećmi całego świata, a także do promowania działań na rzecz jej pomyślnego rozwoju. Zgromadzenie Ogólne nie narzuciło daty święta, każde państwo samo miało zadecydować kiedy dzieci będą miały swój dzień. ONZ na własne potrzeby wybrała datę 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka z 1989. Państwa podchwyciły ideę i zamieściły w kalendarzach Dzień Dziecka. Większość z nich zadecydowała, że najodpowiedniejszym do tego dniem będzie wspomniany 20 listopada.

Przełom w myśleniu o najmłodszych
Tak wyglądało formalne wpisanie Światowego Dnia Dziecka do grona oficjalnych świąt. Jednak o najmłodszych mieszkańcach naszej planety zaczęto myśleć już wcześniej.

Genewa, rok 1924. Liga Narodów, reprezentowana przez przedstawicieli ponad 50 krajów, na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom, przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku XX stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli. Dzień Dziecka miał uświadamiać i przypominać dorosłym, że dziecko nie jest przedmiotem, ma prawo do życia, ochrony i pomocy. Gwarantem tych praw była właśnie Deklaracja Praw Dziecka, której preambuła głosiła:

„Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki”.

Różne daty
W 1949 roku Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych uznała dzień 1 czerwca za najodpowiedniajszą datę do zamanifestowania problemu ochrony dzieci przed złem naszego świata. Inicjatywę podchwyciły władze krajów bloku socjalistycznego traktując ją jako propagandowe narzędzie walki politycznej i wprowadzając święto do swoich kalendarzy.

W Turcji Dniem Dziecka wybrano 23 kwietnia. Japońskie dzieci świętują na „dwie tury”. Najpierw 3 marca dziewczynki, potem 5 maja chłopcy. Ci ostatni wywieszają tego dnia przed swoimi domami kolorowe karpie z papieru nazywane „Koinobori” lub „Satsuki-Nobori”. Papierowe ryby są symbolem rodziny. Ojciec to karp czarny, matka czerwony a niebieski to syn. Liczba tych ostatnich wskazuje na liczbę potomków męskich w rodzinie, z którymi utożsamiana jest siła karpi. W Europie przykładem innej daty obchodzenia święta naszych milusińskich jest Francja. W tym państwie starego kontynentu odpowiednikiem Dnia Dziecka jest Święto Rodziny obchodzone 6 stycznia.

W Polsce i w innych krajach słowiańskich oraz tych, które kiedyś należały do bloku krajów socjalistycznych, to międzynarodowe święto najmłodszych obywateli świata jest obchodzone 1 czerwca. Dzieje się tak od 1952 roku. Za pomysłodawcę i inicjatora święta dzieci w tej części świata uznaje się „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Jednym z elementów celebrowania święta w naszym kraju jest mający miejsce od 1994 roku zwyczaj, że w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Refleksja
Dziś dzieci nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej. Dzień Dziecka nie kojarzy im się z ciemnymi kartami historii i znamiennymi datami. Nie zdają sobie sprawy, że dzisiejsze przemiłe, kolorowe święto zaledwie pół wieku temu określiło ich człowieczeństwo i status społeczny. Nie wnikają w przeszłość, swoje przywileje i prawa, traktując jako przynależne a czasem nawet uciążliwe, protestując przeciw konieczności nauki, czy opiece ograniczającej ich zachłanność na życie. W kalendarzowym Dniu Dziecka oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody. Przecież to ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych w roku.

Dziś dorośli powinni uważać każdy dzień za dzień dziecka. Nie, dlatego żeby, na co dzień obdarowywać je drogimi prezentami, ale, po to żeby przekazywać im miłość, opiekować się nimi i troszczyć. Uczyć szacunku do otaczającego nas świata, bo dzieci są naszą teraźniejszością i przyszłością.

Powinniśmy walczyć o ich prawo do życia, nauki i zabawy. Niestety coraz częściej rodzice ograniczają się tylko do walki o poprawę standardów życia ich dzieci. Standardów niejednokrotnie przeliczanych na ilość zabawek. Chcą słonecznym, pełnym przepychu dzieciństwem zapewnić swoim pociechom, jak najlepsze warunki dla ich rozwoju. Zapominają, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze. Dobra i świat materialny przysłoniło wszystko to, co jest najwartościowsze.

Źródło: www.wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Katarzyna Kopciuszko
  • Katarzyna Kopciuszko
  • 01.06.2012 13:46

u nas w szkole nic nie było jeszcze do tego mieliśmy sprawdzian :( nic fajnego D:aaaa szkoda :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za info
wczoraj w naszej szkole zorganizowaliśmy święto dla dzieci uchodźców. Więcej informacji: http://kronika.rasz.edu.pl/2008/05/dzie-dziecka-dla-dzieci-uchodcw-udana.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.