Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2372 miejsce

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja każdego roku na całym świecie powracamy pamięcią do dzieci, które nie powróciły do swych domów. Na które wciąż czekają ich bliscy.

 / Fot. Archiwum PolicjiDzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest kwiat niezapominajki, to doskonała okazja do podjęcia dyskusji o problemie zaginięć dzieci i młodzieży w Polsce.

Według policyjnych statystyk każdego roku ginie bez wieści ok. 7-8 tys. osób małoletnich - podaje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP.

Największa grupa zaginionych to młodzież w wieku między 14 a 17 rokiem życia. Rocznie jest to ponad 6 tys. osób czyli ok. 90 % wszystkich zaginięć w kategorii do 18 roku życia. Do 6 roku życia ginie 500 dzieciaków rocznie, zaś w wieku 7 – 13 lat około tysiąca.

Nie wiemy co się z nimi stało, jaki jest ich los. Jak wyglądają?

- Tworzeniem progresji wiekowej zaginionych zajmuje się Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Progresja wiekowa, w najprostszej definicji, to postarzanie wizerunku danej osoby w oparciu o wiedzę o procesach starzenia się osób - mówi podinspektor Dariusz Zajdel, ekspert w CLKP oraz biegły z zakresu badań antroposkopijnych.

Przy tworzeniu portretu biegli bazują na wyglądzie rodziców, pomocne są fotografie zaginionego dziecka itp.


 / Fot. Archiwum PolicjiAnna Jałowiczor - w październiku skończy 32 lata. 24 stycznia 1995 r. wyszła z zabawy karnawałowej ze szkoły  / Fot. Archiwum Policjiw Simoradzu (woj. śląskie). Nigdy nie dotarła do domu, w którym czekała opiekująca się nią babcia. / Fot. Archiwum PolicjiEwa Wołyńska - w sierpniu skończy 25 lat. Piatego lutego 2002 r. bawiła się w okolicy swojego domu w Karlinie (woj.  / Fot. Archiwum Policjizachodniopomorskie). Jej rodzice pojechali na zakupy, po powrocie nie zastali córki w domu ani w najbliższej okolicy.


 / Fot. Archiwum PolicjiSeweryn Adamczyk - obecnie ma 19 lat. 17 marca 2013 roku wyszedł ze swojego domu w Tylmanowej nie  / Fot. Archiwum Policjimówiąc, dokąd idzie. Jego ślad urywa się w Krakowie. Od momentu opuszczenia domu nie skontaktował się z rodziną.


 / Fot. Archiwum PolicjiMonika Kobyłka - w sierpniu skończy 19 lat. Siódmego lipca 2012 roku rozstała się z koleżanką w okolicy  / Fot. Archiwum Policjiprzystanku w miejscowości Wola Gałecka (woj. mazowieckie) i nie dotarła do domu, położonego 200 metrów dalej. Do chwili obecnej nie nawiązała żadnego kontaktu z rodziną.
Pamiętając w tym szczególnym dniu o wszystkich dzieciach, które nie powróciły do swoich domów, apeluje Policja, zróbmy wszystko aby zapobiec sytuacji, w której to nasze dziecko zaginie.

Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy dotyczącej poruszonej problematyki, a także edukacją w zakresie profilaktyki zaginięć osób zachęcamy do odwiedzenia strony childalert.pl oraz do zapoznania się z archiwalnymi artykułami ze strony policja.pl: „Zaginięcia osób w Polsce. Fakty i mity” oraz „Wakacje nie zwalniają rodziców z odpowiedzialności”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.