Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-12-04 10:27

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Niepełnosprawni są wśród nas, więc nie udawaj, że nie widzisz ich, bo dzisiaj są nimi Oni, a jutro możesz być i Ty. / Fot. Ewa KrzysiakUstanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Co to jest niepełnosprawność?

Niepełnosprawność rozumiana jest jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Są one spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej albo nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu organizmu.

Według narodowego spisu powszechnego przeprowadzonego w Polsce w 2002 roku, liczba osób niepełnosprawnych wynosi 5.456,7 tys., co z kolei stanowi 14,3 procent ludności kraju.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje dysfunkcji: fizyczne; umysłowo-psychiczne; pozostałe i bliżej nieokreślone. Oprócz wyżej wymienionych występują jeszcze sprzężone schorzenia psychofizyczne.

Kilka słów o Konwencji Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością.

Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne niezwykle ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

W Polsce nadal raz na kilka lat dzieci z Downem "zdrowieją" bo kończy im się orzeczenie o niepełnosprawności. Prośby o przedłużenie nie można złożyć wcześniej (przynajmniej w Gdańsku), więc rodzice tracą na przynajmniej miesiąc wszystkie świadczenia związane z niepełnosprawnością dziecka. Dodatek opiekuńczy, kartę parkingową i ewentualny zasiłek. Nie ma to jak wiara w możliwości medycyny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś nie wierzę, aby Donal Tusk spełnił obietnicę daną w ekspose. Jak wszyscy politycy (premierzy), obiecują w ekspose, ale potem jest "tyle naprawdę ważnych spraw". Eeeech, szkoda słów. I tylko ciągle wychodzi nam, że nadzieja to... matka głupich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu jeszcze coś na temat :)link . Szkoda ,że tylko w ten jeden dzien

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisz Barbaro..warto poznać jak radzą sobie osoby niepełnosprawne w innych krajach.

Czasem nie potrzeba wiele..tylko trochę chęci i wykazania się odrobiną dalekowzroczności i zrozumienia..aby uniknąc takich sytuacji jak te pokazane tutaj link czy też link chęci aby usunąć bariery na jakie napotykają osoby chore .
A tu dla przypomnienia starania rodziców i instytucji pozarządowych robiących wiele aby dzieci zapomniały o swojej chorobie link lub też link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.12.2008 13:58

(+) Brawo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, dzieki za ten artykuł.
Mobilizujesz mnie nim do napisania o tym jak to wygląda w Szwajcarii. A trzeba przyznać , że tutaj mają dużo okazanej troski i opieki. Co ciekawe sami wykazują wiele inicjatyw i aktywności, o których się w głowie by nie mieściło.
Chyba napiszę. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.