Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Dzień Romów. Recital Teresy Mirgi w Willi Decjusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, 8 kwietnia w krakowskiej Willi Decjusza, w ramach spotkania "Romowie w literaturze" z recitalem wystąpiła Teresa Mirga.

 / Fot. Anna KołodziejWydarzeniem towarzyszącym recitalowi Teresy Mirgi były wystąpienia zaproszonych ekspertów oraz wystawa poświęcona małopolskiemu szlakowi martyrologii Romów.

Tematem przewodnim wystąpień były wizerunek Romów w literaturze i związane z nim stereotypy. Wśród wygłoszonych referatów pojawiły się także traktujący o obrazie Romów w kinie europejskim oraz dotyczący rzeczywistości PRL-u, ukazanej przez romską poetkę Papuszę w wierszu „Ziemio moja, jestem córką”.

Czytaj też: Wystawa „

 / Fot. Anna KołodziejZwieńczeniem spotkania był wspomniany recital Teresy Mirgi, romskiej poetki, pieśniarki, tworzącej w języku polskim i romskim. Artystka mieszka w Czarnej Górze na Spiszu. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne i pieśni cygańskie śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany.

Teresa Mirga wykonuje pieśni solo lub z czworgiem muzyków grupy Kałe Bała. Podczas piątkowego występu artystce towarzyszyli Jacek Kacica (dzban) oraz Piotr Ondycz (gitara).

Artystka zachwyciła zgromadzoną publikę niezwykle ekspresyjną formą przekazu.

Czytaj też: Kobieta w kulturze i środowisku romskim. Część I

 / Fot. Anna KołodziejTwórczość Teresy Mirgi jest tym ciekawsza, że stanowi znakomity przykład wzajemnego przenikania się tradycyjnych wzorów ze szczególnymi, indywidualnymi cechami wyobraźni i warsztatu. Teresa Mirga manifestując poprzez sztukę swoją przynależność do Romów i wspomaga awans kulturalny grupy etnicznej, która nadal zmaga się ze swym negatywnym obrazem w oczach innych.

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.


Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.