Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Dzień Tańca i "Zbliżenia" w Teatrze Studio

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-05-04 15:10

29 kwietnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Tańca. Ustanowiono go dla oddania czci francuskiemu tancerzowi i choreografowi, reformatorowi baletu. Nazywał się on Jean-Georges Noverre.

 / Fot. mat. TeatruCo roku inny artysta związany ze sztuką pisze przesłanie. W tym roku przygotował je belgijski tancerz i choreograf tańca współczesnego Sidi Larbi Cherkaoui.

Oto co głosi w manifeście "Celebrujcie niekończącą się choreografię naszego istnienia":

[i]"Próbę czasu, upływające stulecia najlepiej znosi sztuka. Sztuka to właściwie jedyne, co ludzkość pozostawia po sobie w spadku - w formie budowli, książek, obrazów albo muzyki. Albo ruchu, tańca. W tym kontekście patrzę na taniec jako najbardziej współczesną, najbardziej aktualną lekcję historii, jako że pozostaje on w ciągłej relacji z najmłodszą przeszłością i może wydarzyć się wyłączenie tu i teraz. Taniec ponadto, w odróżnieniu od wielu innych sztuk, w jakiś przedziwny sposób zdaje się nie znać granic (...)"

Te słowa usłyszeli miłośnicy tańca i teatru tuż przed spektaklem "Zbliżenia" w wykonaniu Teatru Tańca Zawirowania. Powstał on we współpracy ze słowackim twórcą, Tomášem Nepšinským.

W anonsie do pierwszego przedstawienia można przeczytać, że "punktem wyjścia jest pytanie, czy wiążąc się z drugą osobą jesteśmy z nią naprawdę, czy tylko z wyobrażeniem, które mamy na temat partnera." Tancerze dają z siebie wszystko, żeby oddać wszystkie możliwe stany i konfiguracje, jakie mogą w życiu łączyć pary kochanków. Patrząc na to, co dzieje się na scenie, można było zauważyć nie parę ludzi a trójkąt, z elementami zazdrości, złości, nienawiści i całej gamy nieporozumień, do jakich dochodzi pomiędzy najbliższymi sobie istotami na całej kuli ziemskiej.

Karolina Kroczak, Elwira Piorun i Szymon Osiński w bezruchu i dynamicznym tańcu odtwarzają dobrze znane sytuacje między kobietą i mężczyzną utrzymując gustowny dystans bez naturalizmu i dosłowności w ich wzajemnych relacjach. Mamy do czynienia tylko z trzema postaciami, które zmieniając kostium odgrywają coraz to nowe role.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@ Zbigniew Kowalewski proszę jeszcze tytuł przeczytać i wszystko będzie jasne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.05.2012 17:05

Bardzo ciekawe obserwacje i równie głębokie wnioski. Przeczytałem z zainteresowaniem, ale gdzie to grają?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.