Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14966 miejsce

Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca. Sprawdź, co proponują warszawskie teatry

27 marca będziemy obchodzić 50. Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatry na całym świecie uczczą ten dzień spektaklami i specjalnymi akcjami promującymi teatralne przedsięwzięcia. My proponujemy ofertę warszawskich scen.

Plakat do sztuki "I tak Cię kocham" Teatru Kamienica / Fot. Teatr Kamienica Zacznijmy od Teatru Narodowego. Już o godzinie 12.00, w Sali Bogusławskiego, zainteresowani będą mogli podziwiać "Ostry dyżur poetycki", poprowadzony przez Wojciecha Malajkata, z muzyką Janusza Tylmana oraz aranżacją Krystyny Gucewicz. W rolach głównych m.in.: Anna Chodakowska, Dorota Chotecka, Magdalena Zawadzka, Radosław Pazura, Marek Siudym, a także Wiktor Zborowski.

Godzinę 19.00 zarezerwujmy na jedną z najznakomitszych komedii Shakespeare'a - "Wiele hałasu o nic" w reżyserii Macieja Prusa. Niezapomniane wrażenia zapewni nam doborowa obsada: Artur Żmijewski, Grzegorz Małecki, Andrzej Blumenfeld oraz Mirosław Konarowski.

50. Międzynarodowy Dzień Teatru już niebawem

"Ifigenia" to autorskie przedstawienie Antoniny Grzegorzewskiej. Spektakl jest nowym odczytaniem mitu o Ifigenii, córce Agamemnona, złożonej przez ojca bogom w ofierze, by móc rozpocząć wojnę trojańską.

To jest tekst o klaustrofobii, ale nie takiej, która jest doświadczeniem więźniów w jednej celi, czy myszy pod jedną miotłą, a raczej o zawężaniu możliwości między dwoma osobnikami tego samego gatunku, w wyniku okoliczności, na które nie mamy wpływu - tak o przedstawieniu mówi reżyserka, Antonina Grzegorzewska.

W rolach głównych m.in.: Anna Gryszkówna, Aleksandra Justa, Jerzy Radziwiłłowicz, Arkadiusz Janiczek. Spektakl powstał pod opieką Barbary Hanickiej i Stanisława Radwana, muzykę stworzył Stanisław Radwan, scenografię natomiast - Barbara Hanicka. Start: godz. 16.00, Scena przy Wierzbowej.


Teatr Narodowy proponuje także "Taniec Delhi", godz. 19.00 - Scena Studio. W szpitalnej poczekalni spotyka się kilka osób. Łączy ich nie tylko choroba bliskich, ale i wyrażający ich cierpienie tytułowy taniec "Delhi", stworzony przez młodą tancerkę, Katarzynę.
Jest to autorska inscenizacja najnowszego tekstu rosyjskiego dramatopisarza i reżysera, Iwana Wyrypajewa. W roli Katarzyny zobaczymy Karolinę Gruszkę. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Agata Buzek, Kamilla Baar, jak również Beata Fudalej.


Teatr Ateneum. "Kolacja dla głupca" - spektakl wystawiany już od dziesięciu lat! To współczesna komedia, pełna żywej akcji, na której nie można się nie śmiać. Opowieść o koleżeńskiej, zabawnej grze, której skutki okażą się wyjątkowo poważne. Sztuka w dowcipny sposób krytykuje współczesne międzyludzkie zachowania.
Bogaty wydawca, Pierre Brochant, to człowiek sukcesu, któremu wszystko przychodzi łatwo. Zwłaszcza naigrywanie się z tych, których uważa za nieudaczników. We wtorkowe wieczory Pierre ze swoimi kolegami urządza tytułowe "kolacje dla głupca" - konkursy, na które każdy z nich musi przyprowadzić wyjątkowego nieudacznika. Kiedy Pierre poznaje mało rozgarniętego księgowego z ministerstwa finansów, wydaje mu się, że wygraną na kolejnej kolacji ma już w kieszeni. Przypadek spowoduje, że sprawy przybiorą dla niego niekorzystny obrót.
Świetna obsada: Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Marzena Trybała.
Reżyseria: Wojciech Adamczyk. Godzina: 19.00, Scena Główna.


Godz. 19.15, Scena na Dole, a na niej spektakl "Sceny niemalże małżeńskie" Stefanii Grodzieńskiej, według scenariusza Grażyny Barszczewskiej i ze scenografią Dominiki Laskowskiej.
Sztuka serwuje nam wspaniałe poczucie humoru, elegancję, celną satyrę i ponadczasową klasę Stefanii Grodzieńskiej. To wieczór teatralny wywodzący się z kabaretu literackiego, oparty na felietonach, monologach, zabawnych dialogach i bogatej biografii humorystki - jak sama siebie nazywała - a także twórczości satyrycznej i pięknych piosenkach jej męża Jerzego Jurandota. "Sceny niemalże małżeńskie" są zarazem satyrą i liryką, groteską, pure-nonsensem i abstrakcyjnym żartem.

Występują: Grzegorz Damięcki (On), Grażyna Barszczewska (Ona).Teatr Rozmaitości wystawi "Uroczystość" Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Początek: godz. 15.00.

Jarzyna, wielbiciel Hitchcocka, sam okazał się być mistrzem suspensu. Umiejętnie budując i akcentując napięcie, komponując sytuacje niczym muzyczne crescendo po to, by urywać je raptownie tuż przed osiągnięciem punktu wrzenia. Zestawiając sceny masowe z pojedynczymi obrazami i montując je błyskotliwie jak w filmie, reżyser sprawia, że Uroczystość staje się scenicznym thrillerem. (...) Reżyserowi udało się dobrać znakomitą obsadę, same gwiazdy, z których stworzył zgrany zespół. Christian (Andrzej Chyra) i Helena (Danuta Stenka) są tak sugestywni, a ich rozmowy o przeszłości przepojone taką intensywnością, że można wręcz zobaczyć, jak martwa siostra przechodzi przez pokój. W ogóle przez cały czas coś szeleści, szemrze, straszy; muzyka i światło tworzą nastrój, w którym wciąż są obecne duchy przeszłości (Renate Klett, "Frankfurter Allgemeine Zeitung").

Rewelacyjna obsada, m.in.: Magdalena Cielecka/Katarzyna Warnke, Ewa Dałkowska, Aleksandra Konieczna/Roma Gąsiorowska, Danuta Szaflarska, Danuta Stenka, Adam Ferency/Mariusz Benoit, Andrzej Chyra, Jan Peszek.
Scenografia: Małgorzata Szczęśniak, kostiumy: Magdalena Maciejewska, muzyka: Paweł Mykietyn, Piotr Domiński, choreografia: Iwona Olszowska.


Zobacz, jak Warszawa obchodziła Międzynarodowy Dzień Teatru w 2010r.Teatr Polonia. "Dobry wieczór państwu" to monodram w duecie, z Krzysztofem Materną (Mistrz) i Olgą Bołądź (Asystentka Mistrza) w rolach głównych.
Krzysztof Materna, autor, reżyser i satyryk, po wielu latach pracy w polskim show biznesie, polskiej telewizji i na polskiej estradzie, postanowił zapisać swoje doświadczenia w formie oryginalnego i zabawnego monologu.
Artysta (Materna), czekający w garderobie na swój kolejny występ, spowiada się i zwierza publiczności z praw i reguł ogólnych, rządzących polskimi mediami i polską tzw. "rozrywką".
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska. Godzina: 17.00.


O godz. 20.00 natomiast zobaczymy "Przygodę" Sándora Márai, w reż.: Krystyny Jandy.
Wielokąt miłosny bohaterów "Przygody" wymyka się wszelkim regułom. Skrywane tajemnice i nieoczekiwane odkrycia burzą porządek dnia, który miał być zawodowym i prywatnym triumfem uznanego lekarza, profesora Kádára. Bohaterowie zmuszeni są do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów. W plątaninie uczuć poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o winę, karę, o granice powołania zawodowego i oddania innemu człowiekowi.

Sándor Márai był niezwykle cenionym prozaikiem i publicystą, autorem bestsellerów. Dramat "Przygoda" okazał się olbrzymim sukcesem, przyniósł autorowi zgodny zachwyt publiczności i krytyki, a także najważniejszą węgierską nagrodę teatralną im.Vojnitsa.

Występują: Jan Englert, Edyta Olszówka, Beata Ścibakówna, Zofia Zborowska, Wiesław Komasa, Maciej Marczewski, Mariusz Zaniewski.

Po spektaklu TR zaprasza do restauracji INSIDE, ul. Marszałkowska, róg Wilczej.


Natomiast Teatr Kwadrat pokaże"Berek czyli upiór w moherze", który rozpocznie się o godz. 19.30. A specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, dodatkowy spektakl o godz. 16.30.

Sztuka prezentuje sferę typowego polskiego blokowiska i typowego niewielkiego mieszkania. W jednym z nich mieszka Anna - typowy moherowy beret. W drugim natomiast Paweł - typowy gej. Anna jest już na emeryturze, jej życie koncentruje się wokół telewizji, traktowanej nieco powierzchownie religii oraz córki Małgosi, która wyprowadziła się z domu i praktycznie zerwała kontakty z matką. Paweł zaś rozpaczliwie szuka miłości. Akceptuje swoją orientację seksualną, nie potrafi jednak odnaleźć swojej drugiej połowy i nawiązać żadnej trwałej relacji emocjonalnej. Oboje są samotni i nieszczęśliwi. Oboje się nienawidzą i nie potrafią zrozumieć. Oboje także zatruwają sobie nawzajem życie, wyszukując kolejne złośliwości. Nakręcająca się spirala nienawiści musi doprowadzić wreszcie do nieoczekiwanego zwrotu akcji.

Reżyseria: Andrzej Rozhin, scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak.
Obsada: Ewa Kasprzyk (Anna), Paweł Małaszyński (Paweł), Ilona Chojnowska/ Katarzyna Glinka (Małgorzata).


W Teatrze Komedia o godz. 16.00 zobaczymy "Prezent urodzinowy".
Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak, reżyseria: Jerzy Bończak, scenografia: Klaudia Solarz,
kostiumy: Ewa Borowik

Komedia omyłek, przypadków i zbiegów okoliczności. Śmiech, chwila oddechu i kolejne salwy śmiechu gwarantowane. Do tego znakomita obsada, błyskotliwe dialogi i mistrzowska reżyseria Jerzego Bończaka.
Nasz bohater niedawno rozstał się z żoną, a właśnie dziś obchodzi urodziny. "Serdeczny" przyjaciel, zatroskany jego kondycją psychiczną, postanowił przygotować mu niezwykły prezent urodzinowy…

W rolach głównych zobaczymy: Marię Pakulnis, Magdalenę Wójcik, Jerzego Bończaka, Tadeusza Chudeckiego, Marcina Trońskiego.


Teatr Wielki. Na 27 marca przypada prapremiera baletu Krzysztofa Pastora w 4 częściach pod tytułem: "I przejdą deszcze..."

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki. Inscenizacja i choreografia: Krzysztof Pastor, dyrygent: Wojciech Michniewski, przygotowanie chóru: Bogdan Gola, dramaturg: Daniel Przastek, aranżacja przestrzeni i projekt świateł: Bert Dalhuysen, kostiumy: Yumiko Takeshima, projekcje: Miguel Nieto, asystent choreografa: Steven Etienne

"I przejdą deszcze..." to balet zrealizowany przez Krzysztofa Pastora specjalnie dla warszawskiego zespołu. Wcześniejsze jego spektakle dla Polskiego Baletu Narodowego: "Tristan", "Kurt Weill", "In Light and Shadow" tworzone były bowiem za granicą. Tematyka nawiązuje do zagadnień polskiej historii - kwestii bliskich choreografowi. Inspiracją są rodzime dzieje przedstawiane już wielokrotnie przez różnych polskich twórców, ale także polska muzyka współczesna, która potrafi bardzo intensywnie przekazywać emocje związane z tymi wydarzeniami. Praca z muzyką, która nie była pierwotnie komponowana dla baletu, jednak wnosi do sztuki elementy nowatorskie, skłania do poszukiwania nowych form choreograficznych i środków wyrazu, jest jednym z elementów filozofii programowej odnowionego Polskiego Baletu Narodowego. Krzysztof Pastor po raz kolejny sięgnął do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, by w poetycki sposób odnieść się do polskich doświadczeń historycznych i towarzyszących im emocji społecznych w powyższym przedstawieniu, którego tytuł wywiedziony został z poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.


W Międzynarodowy Dzień Teatru także, Teatr Kamienica będzie obchodził drugą rocznicę powstania. W salach Teatru odbędzie się konkurs na najładniejszy oraz najsmaczniejszy tort. Organizatorzy zapraszają również do współpracy warszawskie cukiernie.
Po spektaklu "I tak Cię kocham", widzowie będą mogli wziąć udział w zabawie, polegającej na degustacji tortów w celu wybrania zwycięzcy. Wszystkich uczestników, Teatr ugości szampanem i słodkim ciastem.

"I tak Cię kocham". To autorska sztuka Emiliana Kamińskiego, na motywach utworów Maurice’a Hennequina i Andrzeja Jareckiego.

Reżyseria: Emilian Kamiński, muzyka i aranżacja: Paweł Gawlik, opieka plastyczna i kostiumy: Anna Waś, charakteryzacja: Marzena Sojda, dźwięk: Maciej Słowikowski, oświetlenie: Karol Getler.

Krzysztof Ibisz w spocie promującym "I tak Cię kocham" Teatru Kamienica / Fot. youtube.com

Do teoretycznie udanego małżeństwa dwojga warszawian, Lili i Wiktora, wkrada się niewinne kłamstewko. Ona zataja przed nim, że spędziła poranek z ich przyjacielem Filipem w restauracji w Bristolu, on wpada we wściekłość uważając, że żona ma romans z innym mężczyzną. Nieporozumienie urasta do ogromnych rozmiarów, gdy Wiktor postanawia wyjechać z Warszawy i opuścić Lilę, a ta wraz z Filipem i jego żoną, Sylwią, znajduje oryginalny pomysł, by przyciągnąć męża z powrotem. Jedne kłamstwa pociągają za sobą kolejne, bohaterowie sami gubią się w gąszczu kłamstw i niedomówień, co zarazem stwarza mnóstwo zabawnych sytuacji.
Wartka akcja, zawrotne tempo i urokliwe szaleństwo przedwojennej Warszawy ubrane zostały w zgrabne dialogi oraz przyozdobione piosenkami stylizowanymi na okres sanacji, wszystko to okraszono ogromną dawką humoru słownego i sytuacyjnego.

Obsada: Katarzyna Skrzynecka/Bożena Stachura, Justyna Sieńczyłło, Dorota Piasecka, Julita Kożuszek/Marta Ledwoń, Piotr Szwedes/Jacek Kawalec, Krzysztof Ibisz/Jakub Przebindowski,
Tadeusz Chudecki/Tadeusz Woszczyński.
Początek: godz. 17.00.


Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze Bajka upłyną pod znakiemlicznych promocji. Wszyscy, którzy kupią bilety na spektakle dla dorosłych wystawiane w dniach od 25 do 31 marca, będą mogli skorzystać z okazji i nabyć voucher w cenie wejściówki na dowolny spektakl w kwietniu. Voucher można będzie zakupić wyłącznie w Teatrze Bajka po okazaniu biletu z datą od 25 marca do 31 marca. Z promocji wyłączone są spektakle dla dzieci, kabarety, koncerty oraz spektakl "Goło i wesoło".

Tymczasem, bezpośrednio 27 marca, Teatr zaprasza na spektakl spektakl "Jeśli chcesz kobiety, to ją porwij" (godz. 17:00). Jak zapowiadają organizatorzy, będzie szampan i losowanie atrakcyjnych nagród - między innymi vouchery do Teatru Bajka.


O godzinie 12.00, Teatr Syrena zaprosi najmłodszych widzów na "Królową Śniegu", jedną z najpiękniejszych i najbardziej lubianych baśni J.Ch. Andersena. Przedstawienie zostało dodatkowo okraszone muzyką Piotra Hertla i piosenkami Agnieszki Osieckiej. Sztuka wykorzystuje również nowoczesną technikę elektro-akustyczną, która w niezwykły sposób przenosi małego odbiorcę w zaczarowany świat bajki, pełen tajemnic i magii. Działa na wyobraźnię dziecka, przekonująco opowiadając o sile przyjaźni i zwycięstwie Dobra nad Złem.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 5.

Adaptacja i reżyseria: Barbara Borys-Damięcka
Występują m.in.: Dorota Gorjainow, Albert Osik, Hanna Orsztynowicz/ Renata Domagała, Anna Modrzejewska, Beata Jankowska-Tzimas oraz dzieci:
Aleksandra Chrabota/ Idalia Sarzyńska/Aleksandra Uma, Łukasz Gwóźdź/ Jakub Małek.

Dla nieco starszych widzów, zwłaszcza płci męskiej, Teatr zaproponuje sztukę pod tytułem "Klub hipochondryków". Początek: godz. 19.00.
Reżyserią zajął się Wojciech Malajkat, scenografią Allan Starski. Zbigniew Zamachowski stworzył oprawę muzyczną.
W rolach głównych zobaczymy m.in.: Zbigniewa Zamachowskiego, Piotra Polka, Wojciecha Malajkata, Magdalenę Wołłejko.

"Klub hipochondryków" to prześmiewcza komedia, która cały czas, od momentu premiery, cieszy się niesłabnącą popularnością. Zręcznie i dowcipnie napisany tekst, interesująco wyreżyserowany i brawurowo zagrany przez znakomitych aktorów.
Tematem przewodnim jest tytułowa hipochondria, a dokładniej zmagania z urojonymi chorobami trzech panów w momencie przekroczenia przez nich, magicznej granicy czterdziestych urodzin. Na każdym kroku zmagają się z niemożnością pogodzenia się z upływającym czasem. Całość, ukazana z dystansem i ciepłą ironią, wywołuje śmiech i wzbudza zrozumienie, szczególnie wśród męskiej części publiczności.


Na koniec: propozycja dla miłośników widowisk muzycznych i musicali: repertuar Teatru Roma oraz Teatru Studio Buffo:

"Les Misérables" (godz. 17.00) i "Zabawki Pana Boga" (godz. 19.30), to oferta, jaką zaprezentuje TM Roma.

Plakat do "Les Misérables" Teatru Roma / Fot. Teatr Muzyczny Roma
"Les Misérables" - "Les Mis", jak mówią o nim wielbiciele - to musical wszech czasów. W styczniu tego roku w Londynie odbyło się 10 000 przedstawienie, co stanowi absolutny światowy rekord i nie znajduje odpowiednika na Broadwayu. Rok 2010 to rok jubileuszowy
- upływa właśnie 25 lat od premiery tego niezwykłego dzieła na West Endzie. Musical, oparty na ponadczasowej powieści Wiktora Hugo "Nędznicy" porusza tematy tak aktualne, że od ćwierć wieku identyfikuje się z nimi publiczność ponad 40 krajów! Nie ma innego musicalu, z którego pochodziłoby tyle hitów, co z "Les Mis", m.in. "I dreamed d dream", "On my own", "Bring him home" oraz legendarny hymn: "Do you hear the people sing?"
Reżyserią zajął się Wojciech Kępczyński, z którym współpracuje zespół znakomitych realizatorów, m.in. II reżyser: Sebastian Gonciarz, kierownik muzyczny: Maciej Pawłowski (od początku w TM Roma), kostiumolodzy: Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk ("Upiór w operze"), scenograf: Grzegorz Policiński, choreograf: Paulina Andrzejewska ("Upiór w operze") i tłumacz libretta: Daniel Wyszogrodzki (m.in. "Upiór w operze").

W głównej roli Jeana Valjeana wystąpi Janusz Kruciński ("Jekyll & Hyde", "Jesus Christ Superstar"), jego antagonistę, inspektora Javerta zagra Łukasz Dziedzic ("Taniec wampirów", "Francesco", "Skrzypek na dachu"), a w roli Fantyny zobaczymy Edytę Krzemień ("Upiór w operze").


"Zabawki Pana Boga" - to przedstawienie o relacji poetki, Agnieszki Osieckiej i pisarza, Marka Hłaski. A pomiędzy nimi - Wielki Nieobecny, kompozytor, Krzysztof Komeda. Osiecka i Hłasko korespondują intensywnie na przestrzeni wielu lat. Tęsknią, poszukują ze sobą kontaktu, jedynie listy stwarzają taką możliwość. Są na siebie skazani, gdyż nikt inny nie jest w stanie zrozumieć tego polskiego pokolenia. Trzeci bohater zaś - Krzysztof Komeda - powraca we wspomnieniach i wypełnia je ogromem talentu i skromnością, wielkością i prostotą. W spektaklu usłyszymy m.in.: "Nim wstanie dzień", "Ja nie chcę spać", jak również późniejsze utwory dojrzałej już poetki, z muzyką Jerzego Satanowskiego i Seweryna Krajewskiego.

"Zabawki Pana Boga" / Fot. Teatr Muzyczny Roma
"Zabawki Pana Boga" to poetycki zapis stanu świadomości całego polskiego pokolenia, które zdawało sobie sprawę ze swej niepowtarzalności, ale nie przeczuwało, jak okaże się ważne.
Scenariusz i reżyseria - Jerzy Satanowski, aranżacje i kierownictwo muzyczne - Jacek Kita, aranżacje wokalne - Joanna i Marta Piwowar.
Obsada: Joanna Trzepiecińska - Agnieszka Osiecka, Przemysław Sadowski - Marek Hłasko.

Plakat musicalu "Romeo i Julia" Teatru Studio Buffo / Fot. Teatr Studio Buffo
W niedzielnym repertuarze Teatru Studio Buffo króluje "Romeo i Julia". Musical pokazany zostanie dwukrotnie, o godz. 16.00 i 19.00. Nowatorska sztuka, zainspirowana najsłynniejszą tragedią Shakespeare'a, a zilustrowana oryginalną muzyką Janusza Stokłosy. Reżyserią i choreografią zajął się Janusz Józefowicz, scenografię natomiast wykonał Andrzej Worona. Światowa prapremiera musicalu "Romeo i Julia czyli Sny w Weronie", przygotowana we współpracy Buffo i "Wielkiej Kampanii Życia - Avon Kontra Rak Piersi" odbyła się 8 października 2004 roku w Warszawie, w Hali Widowiskowej Torwar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.