Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Dzień Teatru już po raz 53. "Dotknij teatru" nie tylko 27 marca!

„Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się niepowtarzalny Duch Teatru. Pod drzewami w małych wioskach, a także na nowoczesnych scenach światowych metropolii” – pisze w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru Brett Bailey. 27 marca po raz 53. obchodzimy święto teatru, a sceny na całym świecie prześcigają się z ofertą dla widzów.

Teatr im. Witkacego w Zakopanem / Fot. By ToSter (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via WiMiędzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w Wiedniu na kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Wybór padł na 27 marca, ponieważ data ta upamiętnienia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, które było wydarzeniem zarówno kulturalnym, jak i politycznym. Podczas tego festiwalu po raz pierwszy doszło do spotkania teatrów zza „żelaznej kurtyny”. Od tamtej pory, 27 marca, przed spektaklami odczytywane jest orędzie przygotowane przez wybitnych twórców teatralnych z różnych krajów. Pierwsze w historii napisał dramaturg Jean Cocteau. Autorem tegorocznego jest Brett Bailey, południowoafrykański pisarz, reżyser i performer, którego twórczość znana jest w Afryce i Europie. Jego dramaty, uznawane za obrazoburcze, odwołują się do realiów postkolonialnego świata.

„Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się tam niepowtarzalny Duch Teatru. Pod drzewami w małych wioskach, a także na nowoczesnych scenach światowych metropolii” – pisze w orędziu Brett Bailey i podkreśla odwieczną rolę teatru, który pozwala na zbliżanie się do siebie ludzi „współuczestniczących w efemerycznych światach teatralnych”, by opowiadać o człowieku i jego złożoności. Spotkania teatralne, jak pisze Bailey, służą podkreśleniu bogactwa różnych kultur i pozwalają znosić granice. „Duch Teatru, zrodzony ze wspólnoty, przebiera się w przeróżne maski i kostiumy naszych tradycji.
Zaprzęga nasze języki, rytmy i gesty, by oczyścić przestrzeń pośród nas”.

Bailey zwraca uwagę na sytuację współczesnego świata, w którym głos teatru winien być zdecydowany. „Gdy miliony ludzi walczą o przetrwanie, […] uciekając przed wojną czy ubóstwem, gdy lasy są unicestwiane, gatunki skazywane na wyginięcie, a oceany – zatruwane" jaką postawę przyjąć? Jak sprawić, by teatr oczyszczał serca i umysły oraz pomagał tworzyć świat ze szczerego współdziałania?

Bardzo osobisty głos w dyskusji na temat teatru przekazał w polskim orędziu Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, pisząc: „Jestem jednym z Was, których uwiódł teatr. Na widowni i na scenie”. Łukaszewicz podkreśla rolę teatru w akcie "samorozpoznania". Teksty Szekspira, Sofoklesa, Czechowa, od wieków są dla ludzi drogowskazem i lustrem, w którym można się przeglądać. "Wierzę, że artysta teatru, choć nie porządkuje świata, to w przedziwny sposób go
jednoczy" - pisze Łukaszewicz.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia teatru tradycyjnie wręczono nagrody Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 2014 - za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie -przyznano Philippe'owi Arnoultowi, autorowi "Baltimore Theatre Project" (1971 rok) oraz Centrum Rozwoju Teatru Międzynarodowego, którego działalność pozwoliła na wymianę artystyczną z krajami Europy Wschodniej i Centralnej. Jej wynikiem było ponad 20 zrealizowanych produkcji teatralnych.

Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą otrzymał prof. Andrzej Wirth, polski krytyk teatralny i literacki, od 1966 roku pracujący w USA i Niemczech. Przetłumaczył na język polski m. in. dramaty Bertolda Brechta, Friedricha Durrenmatta, Petera Weissa. Był też propagatorem twórczości Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego na świecie.

Teatralną Książką Roku 2013 została edycja pierwszego tomu scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego "Warjacje. Scenariusze z lat 1978-1991" pod red. Ewy Bułhak i Mateusza Żurawskiego, wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Studio im. S.I. Witkiewicza i Teatr Narodowy w Warszawie.

Od 5 lat przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru organizowany jest ogólnopolski projekt Dotknij Teatru, który przez działania typu: spektakle, warsztaty, czytania dramatów, wystawy, próby otwarte, ma popularyzować wiedzę o tej dziedzinie sztuki i pokazać scenę „od kuchni”. Projekt powstał w 2010 roku w Łodzi z inicjatywy tamtejszych artystów i animatorów kultury, a koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. W następnym roku, z pomysłem "Chodź do teatru" wyszedł warszawski Instytut Teatralny. Podjęto więc decyzję, by połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony.

W tym roku "Dotknij Teatru" odbędzie się w terminie 27 marca – 6 kwietnia. W teatrach i instytucjach kulturalnych przygotowano bogaty program promocji polskiej sceny. Wśród nich na 27 marca zaplanowano m. in. w Warszawie wycieczkę z przewodnikiem po Teatrze Współczesnym i spotkanie z aktorami. TR Warszawa zaprasza na „próby przed premierą” - warsztat teatralny, prowadzony przez Jakuba Snochowskiego, podczas którego uczestnicy będą tworzyć swoje wersje wybranych fragmentów filmu „Opening Night” Johna Cassavetesa. Ćwiczenia, nagrane kamerą, zostaną zwieńczone wspólnym oglądaniem przygotowanych etiud. Teatr Powszechny zaproponował "Otwarte czytanie dramatu Jakobi i Leidental". Po czytaniu tekstu Hanocha Levina, grupa chętnych widzów, będzie miała szansę przygotować własną inscenizację dramatu. Jak zapowiadają organizatorzy, "przez 6 godzin teatr stanie się otwartą przestrzenią produkcyjną; widzowie, podzieleni na grupy, zamienią się w scenografów, dramaturgów, reżyserów i aktorów. Artystów amatorów wspierać będzie zespół artystyczny i techniczny Teatru Powszechnego". Efekt ich wspólnej pracy, opartej na tekście Jakobi i Leidental będzie można obejrzeć o północy na Małej Scenie.

W Krakowie, Teatr Łaźnia Nowa pod hasłem "Teatr bez tajemnic" zaprasza widzów do zajrzenia za kulisy i obejrzenia zakamarków teatru. W Poznaniu w Teatrze Polskim przygotowano wystawę rekwizytów, kostiumów, publikacji, plakatów, a w ramach "Przechadzek teatralnych", można się będzie dowiedzieć jakiego koloru jest kurtyna żelazna, co to jest „hamletówka” i „jaskółka”, jak wygląda garderoba i poznać wiele scenicznych tajemnic.

Cały program akcji "Dotknij teatru" można zobaczyć na stronie organizatoraWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.