Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy. Gdzie zagrożona jest wolność słowa?

20 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy. W tym roku przypadają 20. urodziny wydarzenia. Pomysłodawcą święta jest stowarzyszenie Reporterów bez Granic. To właśnie jego członkowie nieustannie pracują nad zniesieniem granic wolności dziennikarzy.

 / Fot. logo Stowaryszenia Reporterzy bez GranicStowarzyszenie Reporterzy bez Granic, co roku przedstawia wyniki swoich działań poprzez różne statystyki oraz listę tzw. "Prześladowców wolności prasy". Na listę trafiają przede wszystkim osoby odpowiedzialne za ataki na dziennikarzy. Nie brakuje tam także przywódców państw, w tym przede wszystkim dyktatorów, przywódców religijnych czy szefów grup militarnych.

Stowarzyszenie prowadzi także rankingi państw najmniej przyjaznych dziennikarzom.
W roku 2011 na czele listy znalazły się odpowiednio Birma, Uzbekistan i Irak. Dwa pierwsze swoją pozycję zawdzięczają ilości uwięzionych dziennikarzy. Irak zaś odpowiada za śmierć aż 5 reporterów.

Kraków. Dziennikarze w prokuraturze - ograniczenie wolności?

Reporterzy bez Granic prezentują kraje, które stosują największe naciski polityczne wobec swoich dziennikarzy. Jak można się spodziewać, taki problem pojawia się przede wszystkim w Rosji, Chinach, na Białorusi, w Libii, Egipcie, we Włoszech, a także w Kolumbii i Meksyku. Trzy ostatnie kraje zdominowane są wpływami nie do końca politycznymi, raczej przez organizacje przestępcze.

Na żadnej z list nie widnieje na szczęście Polska. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że polscy dziennikarze nie ulegają żadnym naciskom. W rankingu Wolności Prasy, który opiera się na współczynniku "ograniczania wolności", Polska plasuje się na 32 miejscu. Nie jest to może pozycja wysoka, zważywszy na fakt, że ranking posiada 132 pozycje, jednak Polsce wyraźnie towarzyszy tendencja wzrostowa.

Które kraje zapewniają obywatelom największą wolność prasy? Zerowy współczynnik "ograniczania prasy" uzyskały Finlandia, Islandia, Norwegia, Holandia, Szwecja i Szwajcaria.
Przy tworzeniu rankingu brane były przede wszystkim rozwój ekonomiczny, reformy instytucji i respektowanie elementarnych praw obywatelskich.

Zrozumieć istotę wolności prasy. Rozmowa z Markiem Antonim Nowickim

Jak podkreśla sekretarz generalny stowarzyszenia Jean-François Julliard, na świecie coraz bardziej uwidacznia się swego rodzaju wojna między wyczuleniem na prawa prasy w ośrodkach demokracji starej Europy, a represjami i niesprawiedliwością w świecie totalitarnych reżimów. Stowarzyszenie Reporterów bez Granic przez swoją działalność stara się trwającą walkę zakończyć, a tym samym rozbieżności zlikwidować. Jest to jednak działanie bardzo trudne, szczególnie w momencie, gdy problemu nie dostrzegają sami zainteresowani.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.