Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Fletowy w Poznaniu

Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu gościła 18-20 lutego uczestników Międzynarodowego Festiwalu Fletowego. Pomysłodawcą oryginalnego przedsięwzięcia była Ewa Murawska - absolwentka AM w klasie fletu prof. A. Łęgowskiego.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: MFF zrealizowany został w ramach Fund. Szk. i Stypen., dzięki dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego / fot. screen http://www.amuz.edu.pl/page.php/1/0/show/1206
MFF zrealizowany został w ramach Fund. Szk. i Stypen., dzięki dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego / fot. screen http://www.amuz.edu.pl/page.php/1/0/show/1206

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

W korespondencji z komentarzem poprzedzającym Piotra:
z płyty, wydanej przez Wydawnictwo: Acte Prealable (2009)
http://www.acteprealable.com/albums/cover/ap0222.jpg
http://marcinmurawski.eu/dyskografia.html
poz. "François Devienne - Six Duo Concertants pour Flute et Alto Op. 5"
krótkie ściezki dźwiękowe:
Duo No. 2 (14 24")
I Allegro moderato (8 11")
II Presto (5 44")

Duo No. 6 (13 47")
I Allegro maestoso (10 07")
II Rondo. Grazioso (3 40")

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alicjo, tak na próbę, przydałoby się zamontować kawałek ścieżki dźwiękowej na "W24". Nigdy nie byłem na takim koncercie, ale jak tutaj czytam to zbiera mnie na koncert. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lidio :)
Masz rację, bo Ewa Murawska to bardzo bogate ścieżki artystyczne, przemierzane pasją do fletu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beatko :)
Jeżeli od piątku zaplanujesz weekend w Szczecinie.......
http://bohdanowitch.eu/12032010.html
Po emocjach MFF w Poznaniu, jego pomysłodawczyni zdążyła odlecieć z i przylecieć do kraju ojczystego z Norwegii - swoją pasją do fletu, promując kulturę polską, nie tylko w Polsce:
http://www.uib.no/grieg/konsert/2010/02/griegakademikonsert-ewa-murawska-floyte-og-marcin-murawski-bratsj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie posłuchałabym na żywo.. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alicjo, komentarze Twoje są bardzo ciekawe,
i mogą posłużyć do napisania interesującego artykułu.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu :)
To prawda, że nieznajomość a odczuwanie przyjemności w słuchaniu muzyki nie kłóci się z sobą.
Jednak znajomość muzyki, jej twórców i wykonawców niewątpliwie pogłębia odbiór koncertów przez melomana, emocjonalnie przybliżając artystę.
Słusznie stwierdzasz, że: "...mówiąc o muzyce nie można zapomnieć o łagodzeniu obyczajów i łączeniu - różnej narodowości - ludzi."
Potwierdzeniem jest ścieżka artystyczna flecistki Ewy Murawskiej, dla której ta prawda jest wyzwaniem dla wielu przedsięwzięć, w których spełnia się swoją pasją flecistki, doskonale promując kulturę polską w świecie.
Płyta CD z utworami polskich kompozytorów: "Roman Palester - Paul Kletzki" pojawiła się jako światowa premiera fonograficzna dzięki współpracy wykonawców: Maestro Pierre-Yvesa Artaud, flecistki Ewy Murawskiej, skrzypaczki Blance Bednarz, altowiolisty Marcina Murawskiego, wiolonczelisty i dyrygenta Cheung Chauow, orkiestry Sinfonietta Polonia.
http://merlin.pl/Utwory-fletowe_Acte-Prealable/browse/product/4,636100.html
Fragmenty do wysłuchania (poz. 4 na liście dyskografii):
http://marcinmurawski.eu/dyskografia.html
Ewa Murawska o nagraniu w rozmowie z Arkadiuszem Jędrasikiem - w wywiadzie "Ambitny debiut flecistki" na łamach miesięcznika Muzyka21:
"Gra tu pani jeden utwór z prof. Pierre-Yvesem Artaud. Jak układała się wasza współpraca?
Maestro Pierre-Yvesa Artaud mam wielkie szczęście znać już kilka lat. Nasza znajomość rozpoczęła się od relacji student - mistrz, która z czasem przerodziła się w prawdziwie muzyczną przyjaźń. Wiedząc o wielkim zainteresowaniu Maestra muzyką współczesną, jak również o bliskich związkach Palestra z Paryżem, gdzie spędził kilkanaście lat, wydało mi się pięknym pomysłem nagrania Serenady właśnie z Pierre-Yvesem Artaud. Profesor przyjął zaproszenie bez wahania. Współpraca przy nagrywaniu była dla mnie niezwykle nobilitująca i jakże cenna! Nie miałam dotąd tak wspaniałej okazji, by partnerować wybitnemu fleciście. Partie obu fletów w utworze przeplatają się, wymagając nieustannej czujności i naśladownictwa. Zarówno samo nagranie, jak koncert zwiastujący ukazanie się płyty, było kolejnym, wyjątkowym doświadczeniem artystycznym.
Jakie wrażenia miał ten francuski flecista wykonując muzykę polską?
Sadzę, iż bardzo pozytywne. Do tego stopnia, iż nawet zrodził się pomysł, by partię orkiestry zinstrumentalizować dla orkiestry fletowej! P.-Y. Artaud jest bowiem założycielem i dyrektorem orkiestry złożonej z samych fletów - "Orchestre de Flűtes Françaises", która od kilkunastu lat z powodzeniem koncertuje na całym świecie."
http://www.muzyka21.com/M21-0998.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu :)
Efektem Festiwalu będzie płyta CD p.t. Flute Friends, o której pomysłodawczyni przedsięwzięcia wspomina w rozmowie z Arkadiuszem Jędrasikiem - w wywiadzie "Wszystko przede mną" na łamach miesięcznika Muzyka21:
"Moim zdaniem płyta jest materialnym produktem festiwalu i spowoduje oddziaływanie efektów jeszcze długo po jego zakończeniu. Na płycie znajdą się cztery kompozycje na dwa flety i orkiestrę kompozytorów: Cimarosy, Stamitza, Vivaldiego i Dopplera. Wykonawcami będą wykładowcy oraz poznańska orkiestra Collegium f pod dyrekcją prof. Marcina Sompolińskiego. Takiej płyty, nagranej przez sześciu flecistów reprezentujących różne kultury, jeszcze w Polsce nie było."
http://www.muzyka21.com/M21-02.htm
Tymczasem polecam nagranie flecistki Ewy Murawskiej, wspólnie z bratem altowiolistą Marcinem Murawskim na płycie CD p.t. Francois Devienne - 6 Duos Op. 5
http://merlin.pl/Francois-Devienne-6-Duos-Op-5_Ewa-Murawska-Marcin-Murawski/browse/product/4,679342.html
Fragmenty do wysłuchania (poz. 3 na liście dyskografii):
http://marcinmurawski.eu/dyskografia.html
Ewa Murawska o nagraniu w rozmowie z Arkadiuszem Jędrasikiem - w wywiadzie "Muzyka i kultura, i flet oczywiście, to moje pasje" na łamach miesięcznika Muzyka21:
"6 Duetów na flet i altówkę stanowi doskonały przykład muzycznego stylu Françoisa Devienne’a. Ich pierwsze wydanie datuje się na 1780 r.; są one bezsprzecznie jednymi z najwartościowszych i najlepszych kompozycji napisanych na ten niecodzienny zestaw instrumentów. Co interesujące - partia altówki wydaje się być prawie równorzędną w stosunku do fletu - co stawia Devienne’a w roli prekursora nowego, kameralnego muzykowania, kładąc tym samym kres dominacji jednego instrumentu nad drugim, tak jak to było choćby u Józefa Haydna. Wszystkie duety są dwuczęściowe, pełne subtelnej harmonii, melodyjnych dialogów pomiędzy instrumentami."
http://www.muzyka21.com/M21-1008.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulino :)
Nie mogło być inaczej, jeżeli pomysłodawczynią przedsięwzięcia była utalentowana pasjonatka fletu, z dużym zaangażowaniem realizująca swoją pasję, co najpełniej zostało wyrażone przez Nią samą, z podkreśleniem przesłania Międzynarodowego Festiwalu Fletowego, w zapowiedzi nadanej przez Radio Merkury przed imprezą.
http://www.radiomerkury.pl/index.php?op=podcast&id=12092
Twój komentarz, Paulino - to zasłużone wirtualne brawa dla pomysłodawczyni i opiekunki Festiwalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacenty :)
Jak, w komentarzu poprzedzającym, wspomniał Tadeusz - muzyka łagodzi obyczaje i łączy różne narodowości, co potwierdza komentowany fotoreportaż.

Paul Claudel - francuski pisarz i dyplomata stwierdza, że:
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza."
Nie każdy ma w sobie muzyczny talent (ja też nie ;) ), ale piękna muzyka, słuchana w ciszy, z dala od zgiełku miejskich ulic - myślę, ze relaksuje każdego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.