Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice 27-30 czerwca

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w miasteczku Strážnice, w regionie Slovacko, na południu Moraw, słynącym z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich, należy do największych tego typu imprez w Europie.

 / Fot. Czech TourismMiędzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice 27-30 czerwca 2013

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w miasteczku Strážnice, w regionie Slovacko, na południu Moraw, słynącym z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich, należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełni muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, pieśni i tańców ludowych, muzyka cymbałowa. Oprócz czeskich grup przed publicznością wystąpią także goście z zagranicy.

W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca verbuňk z regionu Slovacko, wpisanego na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Ozdobą miasta Strážnice jest zamek otoczony rozległym parkiem. Obecny noworenesansowy wygląd otrzymał w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję „Instrumenty muzyki ludowej w Czechach", jedyną tego typu w środkowej Europie. Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem.
Ciekawostką jest także tutejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty – przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli.
Więcej informacji: www.slovacko.cz, www.czechtourism.com


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cenna to informacja. W przyszłości może skorzystam. Jak do tej pory akurat w tym czasie także mam różne artystyczne obowiązki i niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.