Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2014 - dzień trzeci

30 maja, podczas trzeciego dnia XI Międzynarodowy Festiwal Kryminału, odbyły się kryminalne warsztaty literackie, wykłady oraz spotkanie jurorzy kontra nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Od rana odbywały się kryminalne lekcje dla gimnazjalistów, prowadzone przez Marcina Świetlickiego i Zygmunta Miłoszewskiego. Następnie odbyła się sesja naukowa "Droga do kryminału". Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. Pani zabiła Pana..., czyli źródła polskiej literatury kryminalnej", "Prawo i pustka. Kracauer o kryminale" oraz "Ślepe zaułki czy nieskończone przestrzenie? Narracja kryminalna w horrorze i science fiction".

Jan Gołębiowski / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 16 rozpoczął się wykład "Profilowanie kryminalne przestępstw o charakterze seryjnym" poprowadzony przez Jana Gołębiowskiego z Centrum Psychologii Kryminalnej. Sprawcy przestępstw seryjnych to nie tylko mordercy, lecz także rozbójnicy, gwałciciele. Ich jest więcej niż morderców. Na początku prowadzący wyjaśnił, że nie ma takiego zawodu ani stanowisk jak profiler. Jest za to psycholog zajmujący się profilowaniem kryminalnym.

Gołębiowski opowiadał o swoich sprawach, którymi się zajmował. Pierwszą z nich były napady na stacje benzynowe o charakterze seryjnym w centrum Warszawie. Była tam tzw. specgrupa przy Komendzie Stołecznej i kolega poprosił go o konsultację. Sprawcą napadów okazał się chłopak, który odrabiał wojsko w Biurze Ochrony Rządu, stał na bramkach pod ministerstwami. Jednak wciąż brał zwolnienia lekarskie i dokonywał napadów. Nie miał broni służbowej, bo nie wydawano poza miejsce pełnienia warty, dlatego miał atrapę. Głównie kradł karty do telefonów komórkowych i potem próbował je spieniężyć. Jego zachowania na stacji benzynowej nie przypominało zachowania kierowcy. Podczas robienia profilu zastanawiał się, jak on by się zachowywał, a jak tamten facet. Więcej tam było intuicji niż w dzisiejszych profilach. W tamtym przypadku to się sprawdziło. Jednak byłoby to trudne np. przy sprawach morderstw. Nie da się porównać, jak by się zachowało podczas drastycznych czynności na ofiarach (normalny człowiek nie byłby do tego zdolny).

Od 2007 roku profilowaniem kryminalnym nie może zajmować się cywil. Dlatego jeśli chce się zajmować profilowanie, można być biegłym sądowym. Sprawy są różne, niektóre mają 1 tom akt, inne 21 tomów.

Profilowanie kryminalne to portretowanie psychologicznym, typowaniu cech nieznanego sprawcy (na podstawie analizy modus operandi), profilowanie kryminologiczne i kryminalistyczne, sporządzanie sylwetki psychofizycznej/psychometrycznej/psychospołecznej nieznanego sprawcy przestępstwa.

Paradygmat profilowania – w każdym swym działaniu człowiek przejawia indywidualne cechy psychiczne i fizyczne. Wszystko, co robimy wynika z naszych uwarunkowań, charakteru, osobowości, przyzwyczajeń, wiedzy, umiejętności - i rzutujemy to. Hipoteza projekcyjna w psychologii: wszelkie obserwowalne zachowania się człowieka są ujawnieniem jego osobowości. Sherlock Holmes mawiał: człowiek musi pozostawić na każdym przedmiocie codziennego użytku swoje indywidualne piętno. które oko doświadczonego obserwatora potrafi odczytać.

Profilowanie to: nurt wspierania śledczych przez specjalistów z dziedziny nauk społecznych i behawioralnych w analizie przestępstwa mającego na celu ustalanie sprawcy; to narzędzie śledcze; metoda multidyscyplinarna. Wynikiem profilowania winien być zestaw cech psychologicznych, społecznych jak i fizycznych, tworzący portret nieznanego sprawcy. Buduje się go na podstawie analizy fizycznych i behawioralnych śladów jakie pozostawił sprawca na miejscu zdarzenia na ofierze oraz we wzajemnym kontekście w tych elementów.

Najważniejszymi elementami profilu są: jaka relacja mogła łączyć sprawcę z ofiarą, jaka relacja mogła łączyć sprawcę z miejscem, określenie komponentów motywacyjnych, próba rekonstrukcji zachowania, cechy sprawcy/sprawców, przesłanki mówiące o psychologii, alternatywne profile, sugestie dotyczące działań.

Celem profilowania jest wsparcie w śledztwie, tworzenie wersji osobowych, rekonstrukcja przebiegu zdarzenia, określenie cech sprawcy, typowanie konkretnego figuranta, przewidywanie eskalacji, łączenie zdarzeń w serię.

Serię zaczyna się liczyć od 3 przypadku i więcej. Ostatnio były 2 zabójstwa w Warszawie - w lutym i sierpniu zeszłego roku. To był początek serii. Sprawca umawiał się przez telefon z właścicielami domów z ogłoszeń i mówił, że chce je zobaczyć. Najpierw zginął 70-kiluletni emerytowany lekarz, potem 68-letnia kobieta. Nie wiadomo, co zginęło, więc ciężko było z określeniem motywacji działania. W lutym tego roku został zatrzymany i czeka na proces.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.