Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10553 miejsce

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2015 - dzień drugi

27 maja, podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, odbyły się kryminalne warsztaty literackie, wykłady oraz mityng AA. Tego dnia można też było zwiedzić zakamarki Opery Wrocławskiej z Nadią Szagdaj.

Od rana trwała sesja naukowa "Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju,
czyli na tropie topiki kryminału". Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. "Teatralizacja zbrodni w kryminałach Agathy Christie", "9.00 śniadanie; 9.30 zabić żonę; 9.45 tenis... Zabójcze umysły w utworach Agathy Christie" oraz "Hydra lernejska na angielskiej prowincji. Motyw plotki w twórczości Agathy Christie".

Nadia Szagdaj, wrocławska pisarka i śpiewaczka operowa / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 15 wielbiciele literatury kryminalnej mogli wybrać się na spacer po zakamarkach Opery Wrocławskiej - śladami literackiej zbrodni (była to impreza towarzysząca). Nadia Szagdaj przybliżyła uczestnikom ciekawostki związane z tym niezwykłym miejscem. Opowiadała m.in. o duchu Opery oraz niebezpieczeństwach czających się na aktorów podczas prób do sztuk z wątkami diabelskimi.

- W miejscu, gdzie teraz jest scena znajdowały się garderoby artystów. Przebierała się tam śpiewaczka Liliana Zamojska. Pracownicy opery pamiętający te czasy twierdzą, że czasami w rogu sceny pojawia się jej duch, który się przebiera - zdradziła Nadia Szagdaj.

Moją fotorelację z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Anna Gemra / Fot. Anna Rychlicka-KarbowskaO godz. 16 rozpoczął się wykład "Dlaczego detektyw się nie żeni? Niebezpieczne związki w kryminałach Agathy Christie" prowadzony przez Annę Gemrę. Jednak na nim nie byłam, gdyż chodziłam po zakamarkach Opery Wrocławskiej. Prelegentka opowiadała o słynnych detektywach Agathy Christie i ich samotności z wyboru.

Violetta Wróblewska / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 17 odbył się wykład "Niemi świadkowie zbrodni, czyli przedmioty w kryminałach Agathy Christie". Królowa kryminału opisywała w swoich powieściach przeróżne przedmioty, które miały znaczenie dla toku śledztwa. Były to m.in. elementy odzieży, sprzęt sportowy, bibeloty, sprzęty domowe, klejnoty. Opisywała także narzędzia zbrodni, pistolety, sztylety, noże. Narzędziami zbrodni mogły być także przedmioty codziennego użytku, np. pogrzebacz, mosiężna statuetka albo porcelanowa waza. Wspomniała także o uprzedmiotowieniu ciała. Martwe ciało w powieściach Christie przestaje być człowiekiem. Rzadko kiedy Hercules Poirot wydaje jakiś dźwięk na jego widok. Ciała, tylko ciała, ułożone jak mięsa w jatce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.