Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2015 - dzień trzeci

28 maja, podczas trzeciego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, odbyły się m.in. kryminalne warsztaty literackie, spotkanie z Martínem Solaresem oraz inscenizacja oględzin zwłok z prokuratorem i medykiem sądowym.

Od rana trwała sesja naukowa "Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału". Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. "Teatralizacja zbrodni w kryminałach Agathy Christie", "Topika antyczna w kryminalnych powieściach historycznych na przykładzie postaci Lucjusza Sergiusza Katyliny" oraz "Wielki przeciwnik, podwójne życie i przebieranki. Tradycje powieści tajemnic w kryminałach Anny Kłodzińskiej".

Martín Solares / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 16 rozpoczął się wykład "Jak narysować powieść" prowadzony przez Martína Solaresa. Meksykański wydawca i autor opowiadał, jakie są typy powieści – na przykładzie morskich żyjątek. Aby lepiej to wytłumaczyć, rysował je na tablicy.

W ten sposób wyróżnił kilka typów powieści:
- wieloryb, który nas pożera, a jak kończymy książkę, to otwiera usta i nas wypuszcza (np. wielowątkowe powieści Cormaca McCarthy'ego),
- rekin, która potrząsa nami, gryzie i pożera (np. "Jądro ciemności" Josepha Conrada),
- delfin, podczas czytania której się uśmiechamy,
- ośmiornica, podczas której nawet nie wiemy, kiedy jesteśmy w ośmiornicy, ona już nad pożarła (np. opowiadania Brunona Schulza),
- ławica, która pokazuje różne głosy (np. powieści Pedra Paramo),
- nieokreślone, przypominające małże (np. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olga Tokarczuk)
- miniaturowy wieloryb, krótkie opowiadania, które przepełniają nas, jakbyśmy przepłynęli ocean (np. Sławomir Mrożek)
- a może raczej... - wszyscy nosimy w sobie powieść - naszego życia.

Marcin Wroński / Fot. Weronika TrzeciakW dodatku Martín Solares jest bardzo oczytany. Zna nawet polskich autorów, takich jak m.in. Jan Potocki, Brun Schulz, Joseph Conrad, Sławomir Mrożek, Olga Tokarczuk, Marek Krajewski czy Marcin Wroński. To dzięki Solaresowi meksykańscy czytelnicy mogą przeczytać powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk.

Niedawno ukazała się w Polsce debiutancka powieść autora - "Czarne minuty". Podobno to powieść rekin, którego zjada większy rekin, którego zjada jeszcze większy rekin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.