Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2016 - dzień piąty

Współautorzy: Łukasz Mic

3 czerwca, podczas piątego dnia XIII Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, odbyły się m.in. spotkania autorskie, wykłady oraz spotkanie jurorzy oraz czytelnicy kontra nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Od rana trwała sesja naukowa "Szekspirowskie tropy w kryminale". Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. "Zbrodniczy plan, czyli Jago i Ryszard III jako paradygmat intryganta" oraz "Czy Szekspir był (pod wpływem)? Spekulacje na temat pewnego śledztwa". Przeprowadzono także kryminalne lekcje dla gimnazjalistów.

Anna Luboń, Marta Guzowska / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 14.30 odbyło się spotkanie z Martą Guzowską - "Chciwość, żądza, zbrodnia". Poprowadziła je Anna Luboń. Spotkanie dotyczyło najnowszej powieści Marty Guzowskiej - "Chciwość". To opowieść o wybitnej złodziejce, wybitnej specjalistce od biżuterii starożytnej. Simona kradnie zabytki i to w dość wyrafinowany sposób.

Autorka za sprawą tej powieści odkryła w sobie chciwość. Zrozumiała chęć posiadania bohaterki. Znalazła w sobie to pożądanie. Jak widać, powieść może być zaskakująca nie tylko dla czytelników lecz także dla ich autorów.

Marta Guzowska / Fot. Weronika TrzeciakCzy Simona i Mario Ybl, bohater poprzedniej serii, mogliby być razem? Zdaniem autorki, nie. Gdyby Simona go spotkała, patrzyłaby na niego krzywo, stwierdziłaby, że to błazen i bufon. Podczas pracy na wykopaliskach, doceniłaby jego inteligencję i profesjonalizm, ale nie mogłoby ich nic połączyć.

Pisarka przyznała się, że ma takie "złodziejskie" hobby - maca rzeźby w muzeum. Prowadziła wykopaliska w Troi, to takie Eldorado dla archeologów. Jednak nic złotego nie znalazła. Jej największy sukces archeologiczny to ceramika trojańska (importy ceramiczne przywiezione do Troi). A najbardziej mrożąca krew w żyłach historia dotyczy wykopalisk w Izraelu, przy granicy z Libanem. Nagle zaczęto do nich strzelać i wskoczyli do wykopu. Pisarka nie wiedziała, co się dzieje.

Anna Luboń / Fot. Weronika TrzeciakMarta Guzowska wymyśliła 11 reguł dobrej złodziejki. W życiu też można je stosować, np. nie kłam - najlepsza jest mieszanka kłamstwa i prawdy; nie wychodź przed szereg - nie rzucaj się w oczy; zachowuj się, jakbyś cały czas był na podsłuchu. Inna zasada mówi żadnych taksówek, tego akurat nie stosuje.

Na jesieni ukaże się 4. tom o Mario Yblu - o wampirach. Temat zawdzięcza byłemu studentowi, który pisał o tym w swojej pracy magisterskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.