Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2016 - dzień szósty

Współautorzy: Łukasz Mic

4 czerwca, podczas szóstego dnia XIII Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, odbyły się m.in. spotkanie z Tess Gerritsen oraz Gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru.

Od rana trwała sesja naukowa "Szekspirowskie tropy w kryminale". Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. "Polowanie na króla Lira - motywy szekspirowskie w wybranych powieściach milicyjnych" oraz "Wariacja na temat Makbeta w Lady M. Ałbeny Grabowskiej".

Festiwal Literatury dla Dzieci / Fot. Max Pflegel, wydawnictwo EMGZ uwagi na to, że Międzynarodowy Festiwal Kryminału współpracuje z Festiwalem Literatury dla Dzieci, od godz. 11 na najmłodszych czekały liczne atrakcje. A wśród nich literacka gra miejska Łowcy sekretów, detektywistyczne pasmo dziecięce - Martin Widmark idzie do kina "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Boms" oraz spotkanie z Martinem Widmarkiem – "Na Tropie Lassego i Mai"

O godz. 12 odbył się wykład profesora Zbigniewa Mikołajki - "Sinobrody. Historia prawdziwa". I choć poznałam tę historię za sprawą opery "Zamek Sinobrodego" w reżyserii Béli Bartóka, to byłam ciekawa, jak było naprawdę. Niestety nie udało mi się dotrzeć na spotkanie. Ale dowiedziałam się, że temat dotyczył dzieciobójstwa. Bowiem, francuski arystokrata Gilles de Reis, zwany Sinobrodym zabijał nie tylko swoje żony, lecz także dzieci.

Szymon Kloska, Peter Robinson, Martin Widmark, Brandon Mull, Irek Grin / Fot. Max Pflegel, wydawnictwo EMGO godz. 14 rozpoczęło się kolejne spotkanie dla dzieci, choć dorośli też mieli frajdę - "Narracje kryminalne przez całe życie" z Brandonem Mullem, Peterem Robinsonem i Martinem Widmarkiem. Spotkanie poprowadzili Szymon Kloska i Irek Grin. Pisarze musieli współpracować, by stworzyć na poczekaniu mroczną historię. Podobno wyszło im to świetnie.

Marta Guzowska, Tess Gerritsen / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 16 odbyło się długo oczekiwane spotkanie z Tess Gerritsen, laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Spotkanie poprowadziła Marta Guzowska.

Rozpoczęło się od trzęsienia ziemi, a potem było już tylko ciekawiej niczym w filmach Alfreda Hitchcocka. Tess Gerritsen zdradziła, jak najlepiej kogoś zabić i jak pozbyć się zwłok. Okazuje się, że potrzebne są do tego leki, alkohol i poduszka. A potem świnie zjedzą wszystko, oprócz metalu. W mieście pozostaje tylko kwas.

Tess Gerritsen mieszka w Maine, podobnie jak Stephen King, który jest jej sąsiadem. Myli się jednak ten, kto myśli, że jest tam tak mrocznie, jak opisuje to mistrz grozy. Bowiem, w Maine jest niska przestępczość. Z tego powodu pisarka wybrała na miejsce akcji swoich thrillerów medycznych Boston. Nawet 3 seryjnych morderców w stanie Maine według policji pochodziło z Bostonu. Amerykańska autorka ma czasem nietuzinkowe pomysły, kiedyś jeździła z mężem i szukała miejsca, w którym mogliby... pozbyć się ciała. Innym niekonwencjonalnym pomysłem było uczestniczenie w tomografii komputerowej mumii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tess Gerritsen - opis ciekawego procesu twórczego...
Interesujący artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.