Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2603 miejsce

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2016 - dzień trzeci

30 maja we Wrocławiu rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Podczas trzeciego dnia, 1 czerwca, odbyły się panele dyskusyjne, rozmowa o nowej odsłonie czasopisma kryminalnego z czasów międzywojnia i koncert zespołu Tajny.

Rajnhardt Kokot, Maciej Szostak, Sebastian Zakrzewski / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 16 odbył się panel dyskusyjny "Nauka w praktyce śledczej - między sprawcą a ofiarą". Gośćmi byli dr Rajnhardt Kokot i prof. dr. hab. Maciej Szostak. Panel poprowadził Sebastian Zakrzewski.

Naukowcy zajmują się pytaniem dlaczego, starają się uzasadnić i może zrozumieć ciemną stronę człowieka. Okazuje się, że prawo karne, które jest dość młode, jest samo w sobie nieskuteczne. Skutkuje w momencie, gdy mamy do tego odpowiednie instrumenty. To państwo je reguluje. Jest prawem czynu zabronionego i sprawcy. W terminologii prawniczej występuje pokrzywdzony, a nie ofiara. Istnieje kilka relacji między sprawcą a ofiarą - m.in. sprawca staje się ofiarą, ofiara staje się sprawcą, sprawca jest jednocześnie pokrzywdzonym.

Rajnhardt Kokot / Fot. Weronika TrzeciakZabójstwo w afekcie ma niższą karę niż zabójstwo w typie podstawowym i zabójstwo w typach ciężkich. Istnieje grupa zabójstw spowodowana aktem zemsty jest to niska pobudka według prawa i przez to jest wyższy rodzaj kary. Inną kwestią jest obrona konieczna, gdy ją przekraczamy, stajemy się sprawcami ekscesowymi. Gdy są ma wątpliwości, uniewinnia sprawcę, nie daje niższego wyroku. Zasada "My house is my castle" nie przejdzie w Polsce. Są granice, których nie można przekraczać.

Na spotkaniu poruszony został temat linczu medialnego - na przykładzie Katarzyny W. Sprawa ta stała się głośna za sprawą mediów. Media podawały, że ukrywała prawdę i mataczyła, ale to jest normalne zachowanie osoby winnej.

Maciej Szostak / Fot. Weronika TrzeciakGoście opowiadali także o syndromie sztokholmskim. Jest to tego rodzaju trauma, że może doprowadzić do empatii, a nawet sympatii wobec oprawcy. Ofiara przebywa cały czas ze swoim oprawcą i staje jej się bliski. Dochodzi do tego mechanizm wyparcia psychicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.