Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku

Od wielu lat Frombork, spokojne i urokliwe miasteczko nad Zalewem Wiślanym - gości zastępy mistrzów muzyki organowej i jej miłośników. Przyjeżdżają tam latem w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

We Fromborku (woj. warmińsko-mazurskie), od końca czerwca do końca sierpnia 2012 roku, odbywa się tradycyjny, 45. już Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Biorą w nim udział wybitni wykonawcy muzyki organowej polscy i zagraniczni. Do miejscowej Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła, która gości wykonawców i melomanów festiwalowych, przyjeżdżają miłośnicy tego gatunku muzyki z całego kraju oraz melomani z zagranicy.

Dotąd wystąpili w koncertach organowych m.in. Polacy: Hanna Dys, Henryk Gwardak, i Jerzy Kukla. A spośród zagranicznych mistrzów wykonawstwa tej muzyki: Emanuele Cardi i Gianfranco Nicoretti z Włoch oraz Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule Hartwig Barte-Hanssen z Niemiec.

W najbliższą niedzielę, 29 lipca, w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku, wystąpi słynny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka z towarzyszeniem Romana Peruckiego na organach. Koncert rozpocznie się o godzinie 14. Natomiast w niedzielę, 5 sierpnia, w ramach festiwalu i Dni Fromborka zagrają: Monika Czalej Pujol, mezzosopran, reprezentantka Polski i Hiszpanii oraz Christoph Well, trąbka i róg alpejski z Niemiec, a także Franz Hauk, organy.

Program niedzielny, na 29 lipca, przewiduje: Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Aria na strunie G z Suity D-dur (skrzypce i organy); Tomasso Albinoni (1671-1751) - Adagio, wykonanie - skrzypce i organy; Leon Boellmann (1862-1897) - Suita gotycka op.25, (organy solo) Introduktion-Choral, Menuet gothique, Priere a Notre-Dame, Toccata; Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Partita (wybór), skrzypce solo; Leon Boellmann (1862-1897), Deuxieme Suite op.27 (organy solo), Prelude, Pastorale, Allegretto conmoto, Andantino, Final-Marche; Joseph Rheinberger (1839-1901) - Ouverture z op. 150 (skrzypce i organy).

Należy podkreślić, że Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, jest jednym tego typu festiwalem z najstarszych, w Polsce i Europie. Przybywają do miasta Kopernika od lat turyści i melomani muzyki organowej, jak również miłośnicy gry na wspaniałym historycznym fromborskim instrumencie.

Organy we Fromborku mają swój rodowód gdański z 1684 roku. Twórca, gdańszczanin Daniel Nitrowski, nadał im świetny kształt i niepowtarzalne dźwięki, a w 1685 roku przyjęły one barokową dekorację malarską wykonaną osobiście przez Jerzego Pipera z Lidzbarka Warmińskiego. Po licznych remontach, renowacji i przeróbkach w okresie minionych lat, doskonale służą wykonawcom muzyki do dziś. Przez lata przyciągają wybitnych wykonawców muzyki i słuchaczy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.