Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11867 miejsce

Międzynarodowy Festiwal Reportażu rusza 24 listopada w Warszawie

Od 24 do 28 listopada odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Reportażu "Warszawa bez fikcji", w którym weźmie udział 80 reporterów i fotoreporterów z Polski i ze świata. Gośćmi specjalnymi będą travelblogerzy.

Festiwal "Warszawa bez fikcji" będzie prawdziwą atrakcją dla osób zainteresowanych teatrem i literaturą faktu, reportażem i fotografią. Organizatorzy postarali się o ciekawą tematykę Logo festiwalu / Fot. Materiały organizatoraspotkań i zaprosili wielu specjalistów. Uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się i porozmawiać z 80 reporterami i fotoreporterami z całego świata. Opowiedzą oni jak wygląda ich praca, jakich wymaga wyrzeczeń i na jakie napotykali trudności. Wszystkich, przygotowanych atrakcji nie sposób wymienić.

Pięć dni festiwalu zostało podzielonych na bloki tematyczne: "Bez fikcji- z kraju", "Bez fikcji- z frontów", "Bez fikcji- z przeszłości", "Bez fikcji- ze świata" i "Bez fikcji- biografie".

Organizatorzy przygotowali dla nas spotkania w cyklu "Wrzenie świata", na których znani polscy i zagraniczni dziennikarze i reporterzy będą opowiadali o swojej pracy. Już pierwszego dnia o godzinie 17 w InstytucieR w wykładzie "My górale, Ślązacy, Cyganie" wezmą udział Paweł Smoleński i Bartłomiej Kuraś.

W czwartek o 16 w siedzibie kwartalnika kulturalno-społecznego Res Publica Nova Peter Fröberg-Idling i Marek Kęskrawiec opowiedzą o Kambodży i Iranie. Gość ze Szwecji
zaprezentuje nam swoją książkę pt.: "Uśmiech Pol Pota", traktującą o podróży przez Kambodżę Czerwonych Kmerów: "To powieść dokumentalna najwyższej klasy, sięgająca po najlepsze techniki literackie. Otrzymujemy świeże, wnikliwe spojrzenie połączone z zapierającym dech w piersiach doświadczeniem czytelniczym" - komentuje książkę „Potemkinreisen”.

W piątek o godzinie 16 w Res Publica Nova Daša Drndić z Chorwacji opowie o swojej powieści dokumentalnej o czasach nazizmu "Sonnenschein": "Tysiące imion, tysiące imion bez opowieści, setki niedokończonych zdarzeń: czyli rysunek przeszłości, która obciąża swoich bohaterów. Jeszcze dotkliwiej obciąża uważnego czytelnika. Imiona, nazwy, liczby, zdarzenia - zbyt ich wiele, by ułożyły się w uporządkowaną całość. Jest ich tak dużo i taki chaos wywołują, że czytelnik chciałby uciec do innego planu powieści. Ale go nie znajduje. Trwa zatem w pokorze i milknie na długo po zamknięciu książki" - komentuje publicystka i dziennikarka Anka Grupińska.

Również w ramach cyklu "Wrzenie świata" w sobotę o godzinie 13 w InstytucieR odbędzie się spotkanie, na którym Magdalena Żakowska porozmawia z Mariuszem Szczygłem i Mariuszem Suroszem na temat: "Czas bez fikcji albo w raju Pepików".

Organizatorzy przygotowali także cykl debat dotyczących pracy reportera, jego obojętności i obiektywizmu w stosunku do sytuacji, jaką opisują i sposobu w jaki tę rzeczywistość przedstawiają.

Osoby, które łączą swoja przyszłość z fotografią lub są po prostu zainteresowane tą formą przekazywania informacji i emocji mogą wziąć udział w "Przeglądzie Portfolio" fotoreporterów z Napo Images w środę o godzinie 19:30 na ul. Chłodnej 25, w czwartek o 19:30 w Klubie Powiększenie lub w piątek o 19 w Kawiarni Skwer Hoovera.

Od 24 do 26 listopada będzie można wziąć tez udział w "Nocy z teatrem faktu", gdzie zobaczymy "Bliźnięta" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, projekt "Ufam Tobie" na podstawie tekstów Romana Deszczyńskiego i Pawła Wiejasa, Izy Michalewicz i Katarzyny Surmak- Domańskiej oraz "Krall: Różowe strusie pióra" w reżyserii Anety Groszczyńskiej (dodatkową atrakcją będzie spotkanie po spektaklu z Hannną Krall).

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą travelblogerzy i podróżnicy, którzy w weekendowym cyklu "Labirynt Świata" opowiedzą o Tybecie, Azji, Patagonii, Etiopii, Afryce i Papui.

Program Międzynarodowego Festiwalu Reportażu jest dostępny na stronie: http://www.warszawabezfikcji.pl/?page_id=78.

W trakcie festiwalu organizatorzy zapraszają uczestników, gości i sympatyków do Klubu Festiwalowego, który mieści się w Księgarni Reporterów "Wrzenie świata" przy ul. Galczyńskiego 7.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.