Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy wkrótce w Łodzi

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-11 10:42

Teatr lalek - choć czasem traktowany "z góry", jako teatr dla dzieci - ma swoje wielkie gwiazdy i wielce oryginalne dokonania, także dla widzów jak najbardziej dorosłych.

Już wkrótce będzie się można przekonać o tym w Łodzi, na jedynym w swoim rodzaju V Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Święcie nie tylko ludzi tego barwnego rodzaju teatru, ale i po prostu koneserów sztuki.

Łódzki festiwal jest niezwykły już chociażby z tego powodu, że jest jedynym w Polsce i Europie, a prawdopodobnie należy do nielicznych w świecie, przeglądem dokonań solistów lalkarzy.

- Osobiście nie wiadomo mi nic na temat innych festiwali, które gromadziłyby solistów sztuki lalkarskiej - przyznaje Waldemar Wolański, dyrektor Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, który jest organizatorem imprezy. - Kiedy zaczynaliśmy 8 lat temu (festiwal odbywa się co dwa lata - dop. dp) mieliśmy nadzieję, że nasz wysiłek nie pójdzie na marne i festiwal wpisze się na stałe na mapę światowych imprez. A ponieważ do jego organizacji zabrał się zespół ludzi skupionych pod sztandarem Arlekina, czyli jednego z bardziej pozytywnie zakręconych teatrów lalek w Polsce, udało się.

Festiwal, który rozpocznie się 14 kwietnia w Arlekinie, dzieli się na konkurs i pokazy mistrzów. Lecz imprezę zainauguruje wystawa lalek mechanicznych Los Grumildos z Hiszpanii. Założycielką i dyrektorem grupy jest Ety Fefer, która pochodzi z Peru, ale jej rodzice są narodowości polskiej i tureckiej. Zmechanizowane lalki, składające się na wystawę, to połączenie teatru, instalacji i utrzymanego w stylu wiktoriańskim domku dla lalek. Postacie, o wysokości 30 cm, napędzane są przez małe silniczki. Galeria osób została umieszczona wśród czerwonych świateł i whisky w wielu pokojach domu. Tworzą ją bywalcy baru i domu publicznego oraz członkowie zespołu muzycznego. Wystawa będzie czynna przez cały czas trwania festiwalu, czyli do 19 kwietnia.

Pierwszy mistrz, który będzie miał na festiwalu swój pokaz, to Francuz Massimo Schuster. Zaprezentuje on "Ostatniego wojownika". Jego bohaterem jest Achilles leżący pod szańcami Troi. Ma strzałę wbitą w piętę, jedyne wrażliwe miejsce jego stworzonego do walki ciała. Wracają do niego wspomnienia, halucynacje... Kolejny pokaz mistrzowski to "Cienie" Richarda Bradshawa z Australii. To jeden z bardziej znanych na świecie lalkarzy, współtwórca, wraz z Jimem Hensonem, słynnego telewizyjnego "Muppet show". Na "Cienie" składa się 30 krótkich, zabawnych i pełnych niespodzianek historyjek, opowiedzianych techniką lalki cieniowej płaskiej. Jego spektakle są zrozumiałe dla ludzi na całym świecie. Tylko raz zdarzyło się, że publiczność śmiała się w niewłaściwych momentach. - To było w Brukseli, kiedy na scenę wkradł się kot i próbował złapać moich cieniowych bohaterów - wspomina artysta.

Następnym mistrzem będzie Vanessa Valk z Niemiec, która pokaże spektakl "Sama w kąpieli". Przedstawienie, inspirowane przez świat obrazów Fridy Kahlo i teksty Jeana Cocteau, tworzy collage surrealistycznych scen. Bohaterką jest porzucona kobieta, pełna lęków, frustracji i niepokoju, walcząca o odzyskanie swego "ja". Jawi się na scenie w łazience, zanurzona w starej wannie stojącej na finezyjnych nóżkach. Pokazy mistrzowskie zamknie Nevill Tranter z Holandii "Wampirem". Używa on ludzkich rozmiarów lalek, będących połączeniem lalki estradowej i mówiącego "muppeta". "Wampir" to baśń z elementami komedii i horroru. Ojciec z chorą córką grzęzną na campingu. Miejscem tym zaczynają władać stary wampir, któremu dziewczyna wpadła w oko, oraz jego nastoletni syn wampir ze swym aniołem stróżem. Tranter poprowadzi też warsztaty z kilkunastoosobową grupą uczestników.

W programie konkursowym zobaczymy spektakle ze Słowacji, Grecji, Niemiec, Bułgarii, Rosji, Anglii, Indii, Argentyny, Belgii, Czech, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Białorusi i oczywiście Polski. Nagrodą główną jest Grand Prix i 1500 dolarów. W jury zasiądą Józef Frymet (aktor i pedagog), Małgorzata Wolańska (aktor lalkarz z Arlekina) i Lech Chojnacki (aktor). Szczególną atrakcją jest parada Piotrkowską, która odbędzie się w dniu otwarcia imprezy.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy zapowiada się interesująco i barwnie. I tylko szkoda, że w dużej części pokryje się terminem z łódzkim festiwalem szkół teatralnych. Koneserzy będą rozdarci.

Dariusz Pawłowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.