Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował prognozę dla Polski

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Polski, na 2012 i 2013 rok, zostały skorygowane w dół, w porównaniu do sygnalizowanych wskaźników miesiąc temu. Jednak wciąż jesteśmy jeszcze "zieloną wyspą" gospodarczą.

 / Fot. International Monetary Fund/Public domainMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że PKB w Polsce w 2012 roku wyniesie około 2,25 proc., a w 2013 r. około 1,75 proc. To wyraźna zmiana prognozy, która w październiku br. głosiła, że wzrost polskiego PKB w tym roku wniesie 2,4 proc., a w przyszłym o 2,1 proc. Według Ministerstwa Finansów, ta nowa prognoza "jest ostrożna i konserwatywna".

Oświadczenie MFW podane w piątek (16 listopada) przypomina, że "polska gospodarka osiągnęła dobre wyniki, dzięki bardzo skutecznej polityce w wielu obszarach i silnym fundamentom makroekonomicznym, jednak wskutek sytuacji w strefie euro, odczuwalne jest spowolnienie wzrostu". Według międzynarodowego funduszu należy oczekiwać, że rosnące w tym roku bezrobocie i ograniczenia w dostępie do kredytów, dotkliwie odznaczą się na przyszłorocznych wydatkach gospodarstw domowych.

Równocześnie inwestycje publiczne w przyszłym roku nadal będą maleć, a ożywienie w inwestycjach prywatnych może wystąpić, ale pod warunkiem ograniczenia stanu niepewności odnośnie do perspektyw rozwoju sytuacji w kraju i za granicą.

Przedstawicielka MFW Julie Kozack, powiedziała na konferencji prasowej, że ryzyko zapowiedzi osiągnięcia w 2013 roku przewidywanego przez ekspertów, wzrostu gospodarczego w Polsce, w wysokości 1,75 proc., wiąże się z europejską sytuacją ekonomiczną. Polska 0 jak zaznaczyła Julie Kozack - ma bardzo ważne powiązania handlowe i finansowe z Europą. Dodała, że należy liczyć się z tym, iż silne zakłócenia i turbulencje na rynkach finansowych, mogłyby negatywnie lub przynajmniej niekorzystnie wpłynąć, "na finansowanie polskich dużych potrzeb pożyczkowych".

Według Julie Kozack, wyzwaniem dla Polski już na dziś jest zapewnienie mechanizmów dla kontynuacji inwestycji, szczególnie prywatnych. Zwróciła też uwagę, że dobrze rozwijająca się polska gospodarka, ma duże potrzeby w zakresie infrastruktury, a "odpowiednia infrastruktura pozwoli osiągnąć Polsce najwyższy potencjał wzrostu gospodarczego" - podaje serwis wp.pl.

W ocenie Ludwika Koteckiego z Ministerstwa Finansów, prognoza na 2012 i przyszły rok dla Polski, przygotowana przez międzynarodowy fundusz jest "ostrożna i konserwatywna", a z przedstawionego stanowiska wynika, że władze ustrzegły się "błędów w polityce gospodarczej", co spowodowało, że byliśmy i nadal jesteśmy w gospodarce "zieloną wyspą".

Jego zdaniem prognoza 1,75 proc. wzrostu PKB w 2013 roku, to - jak zaznaczył - "mimo wszystko zdrowy wzrost, który UE chciałaby mieć w normalnych czasach, nie mówiąc o tych słabszych". Pytany przez dziennikarzy o różnice między prognozami Funduszu Walutowego i Ministerstwa Finansów (w projekcie budżetu - Ministerstwo Finansów prognozuje 2,2-proc. wzrost PKB w 2013 roku), ekonomista powiedział, że prognozy MFW opierają się na najnowszych informacjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.