Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli pomocy Ukrainie. Nie za darmo

"Rewolucyjny" rząd uzależnia Ukrainę od MFW. - Lada dzień zostaną podpisane umowy, na mocy których zlikwidowane zostaną osłony socjalne, a łakome kąski majątku narodowego sprywatyzowane – alarmuje opozycja.

 / Fot. EPA/ENNIO LEANZAUkraina potrzebuje 35 mld dolarów na lata 2014-2015. Taką pomoc oferowała sąsiadowi Rosja. Pożyczka wytycza polityczną drogę kraju. - Jeśli rząd zaciągnie ją od demokracji zachodnich skończy się to etosem neokolonialnym – ostrzega część ukraińskich ekonomistów. Rosyjskie warunki były o wiele lżejsze i nie ingerowały w strukturę gospodarczą dłużnika.

Jakie są warunki Zachodu? Rezygnacja z subsydiowania energii i podwyższenie opłat za gaz, cięcia wydatków, w szczególności ograniczenie dynamiki płac sektora publicznego i zatrudnienia w nim, wstrzymanie waloryzacji rent i emerytur, wdrożenie elastycznego kursu hrywny i odebranie części uprawnień Bankowi Centralnemu.

Wytyczne MFW okazywały się zabójcze dla gospodarek narodowych. Kraje które aprobowały porozumienia z międzynarodową finansjerą popadały w totalne uzależnienie i biedę edukacyjną, technologiczną i społeczną a ich potencjał i moce przerobowe koncentrowały się na spłacie długów. Państwa oddalające "bratnią" pomoc MFW najlepiej radziły sobie z kryzysem.

Sama Christine Lagarde przyznała, że niewystarczająco uwzględniano pozytywny wpływ wydatków budżetowych na wzrost gospodarki, a więc także - negatywny wpływ cięć. Także KE przyznała że konsolidacja fiskalna może mieć negatywne skutki

"Główny wniosek oparty na danych z 28 krajów jest taki, że mnożniki używane do prognoz wzrostu były systematycznie zbyt niskie od czasu Wielkiej Recesji" - pisano w specjalnym raporcie.

Czytaj więcej: Dlaczego Putin nie boi się sankcji gospodarczych

Podobny błąd aplikuje się Ukrainie – oceniają politycy sprzeciwiający się decyzjom Arsenija Jaceniuka z ojczyźnianej partii Batkiwszczyna (tej od Julii Tymoszenko). Mimo wątpliwego mandatu do zaciągania tak poważnych zobowiązań Jaceniuk darowuje na mocy wstępnego porozumienia z MFW cały krajowy system transportu gazu na własność amerykańskiej firmie Chevron, 50% akcji kombinatów metalurgicznych niemieckiej firmie Ruhr. Przemysł węglowy Donbasu przejdzie do fińskiej córki Ruhr. Kijów obiecał również rozmieścić na Ukrainie systemy amerykańskiej obrony przeciwrakietowej i lotnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych.

- Czemu nie doczekać wyborów 25 maja – pyta antymajdanowska opozycja. - Naród nie zgodzi się na przeorientowanie polityki na zachód - wątpią prorosyjscy politycy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Andrzej Chorążewicz - huhu! to był Pan tam 7 lat po ogłoszeniu niezależności, w kraju wolnym i ambicjonalnie europejskim. :)
Ja byłam na "wczasach" w ostatnim roku panowania Gorbaczowa.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dodać, nic ująć. "Neokolonializm" to tutaj słowo klucz:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

"- Jeśli rząd zaciągnie ją od demokracji zachodnich skończy się to etosem neokolonialnym – ostrzega część ukraińskich ekonomistów."

I chyba o to chodzi. Nikt nie sprezentuje ogromnemu krajowi miliardów za frico. Ukraina ma wysokie bezrobocie? Będzie można otworzyć miejsca pracy zachodnich koncernów: koszt produkcji zapewne porównywalny do pracy slamsowych robotników trzeciego świata; wkroczy kapitalizm w pierwotnej postaci, a Ukraińcy i tak będą (powinni być) zachwyceni "zachodnią cywilizacją" - CocaCola pod strzechy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasno i lapidarnie zostały przedstawione oczekiwania MFW za swoją "pożyczkę".
Cudzysłów użyłam celowo, gdyż przyjmując ją, Ukraina pozbędzie się prawa do kilku bardzo ważnych sektorów gospodarki, będzie musiała też ciąć wydatki, ograniczać sektor publiczny, wdrożyć elastyczny kurs hrywny i zrezygnować z części uprawnień Banku Centralnego. Czy nie za dużo za pożyczkę, którą i tak będzie musiała oddać z procentem?
To nie napawa optymizmem.

A konkretnie czego oczekuje Rosja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł krótki, ale niezwykle celny. Zawiera prawidłowo zbudowane, otwierające się linki, które równie celnie go uzupełniają. Zasługuje na najwyższą ocenę, ale na pewno znajdą się tacy, co postawią mu jedynki, by ukarać Autorkę za niewłaściwe ich zdaniem poglądy polityczne. Cóż jednak począć z takim fantem? Urząd przy ulicy Mysiej już dawno przestał działać, a duża ilość piątek i jedynek to mimowolna pochwała artykułu, który nie pozostawia ludzi obojętnymi wobec jego treści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.