Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy konkurs im. Veronic Dunne w Dublinie

Rozpoczął się jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych „The 6th Veronica Dunne International Singing Competition”, który odbywa się w National Concert Hall w Dublinie.

od lewej Samitra Suwannarit - Tajlandia, Anna Jakubczak, Izabela Matula, Piotr Hruszwicki,Katarzyna Kiszewska i prof. Maciej Smolenski / Fot. Bogdan WegrzynekZ pośród 276 śpiewaków zgłoszonych do konkursu z całego świata wyłoniono 112, a po powtórnym przesłuchaniu nadesłanych materiałów, sklasyfikowano do udziału w konkursie 67 najlepiej brzmiących operowych głosów.

Konkurs rozpoczął się w środę 20 stycznia 2010 i został podzielony na dwie rundy, półfinał i finał, który zakończy się 26 stycznia 2010 roku w National Concert Hall a towarzyszyć będzie najlepszym sześciu solistom konkursu RTE National Symphony Orchestra pod batutą mistrza Laurenta Wagnera.
Piotr Hruszwicki, Izabela Matula, Anna Jakubczak, Dr Veronica Dunne, Katarzyna Kiszewska, Samitra Suwannarit / Fot. Bogdan Wegrzynek
W skład jury wchodzą: Jane Carty - Irlandia, Anett Andriesen - Norwegia, Christian Carlstedt - Niemcy, Ileana Cotrubas - Rumunia, Dieter Keagi - Szwajcaria, Sergei Leiferkus - Rosja, Steven Taylor - Wielka Brytania i Laurent Wagner - France. Artystom akompaniują: Paul Dorgan, Mairead Hurley i Federicia Scarlino.

dr Veronika Dunne i chairman Diarmuid Hegarty / Fot. Bogdan WegrzynekPo raz pierwszy od piętnastu lat w konkursie zaprezentują się Polacy w składzie: Piotr Hruszwicki - bass (28 lat), Anna Jakubczak - sopran (32 lata), Katarzyna Kiszewska - mezzosopran (31 lat) i Izabela Matula - sopran (29 lat).

W National Concert Hall Polaków przybyłych prosto z lotniska przywitał profesor Królewskiej Dublińskiej Akademii Muzyki pan Maciej Smoleński, który również był jednym z założycieli a potem wieloletnim prezesem najstarszej polonijnej organizacji Irish - Polish Society w Irlandii.

Pan Maciej Smoleński w National Concert Hall czuje się jak u siebie w domu, zna go tutaj cały artystyczny świat. Trzeba także dodać, że jego irlandzka uczennica zajęła w pierwszej edycji konkursu drugie miejsce. Z Veronicą Dunne, której nazwisko patronuje prestiżowej imprezie, przyjaźnią się od wielu lat, również wspólnie wykładali na tej samej uczelni w klasie śpiewu. To właśnie pani Veronica w środę 19 stycznia przywitała wszystkich uczestników konkursu życząc im dużo szczęścia.
National COncert Hall / Fot. Bogdan Wegrzynek
Pani dr Veronica Dunne przedstawiła również Diarmuida Hegarty'ego, głównego organizatora i sponsora konkursu. „Dzisiaj w jednym miejscu spotykam największe talenty wokalne, dzisiaj goszczę w National Concert Hall śpiewaków występujących na największych scenach operowych świata. To dla mnie wielki zaszczyt i wielkie szczęście. Do konkursu zakwalifikowano 67 śpiewaków z 21 państw".

Honorowy patronat nad imprezą objęła prezydent Irlandii Pani Mary McAleese. Polakom uczestniczącym w konkursie również życzyła wielu sukcesów zaproszona na tę imprezę Kama Trojak, artystka fotografik z Malborka nosząca honorowy tytuł - Ambasadora Kultury Polskiej.

Przypomnę, iż nagrodą główną w tym konkursie jest 10 tys. euro, za drugie miejsce 5 tys., za trzecie 4 tys., czwarte 3 tys., piąte miejsce 2 tys. i szóste miejsce 1 tys. euro. Ponadto każdej z osób, które zakwalifikują się do półfinału, czyli 12 najlepszym śpiewakom, organizator przekaże wyróżnienia i nagrodę pieniężną w wysokości 500 euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.