Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2012

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-12 14:35

Z inicjatywy trzebnickich klasztorów Sióstr Boromeuszek i Salwatorianów 17-26 sierpnia odbędzie się Pierwszy Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2012.

Plakat Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2012 / Fot. OrganizatorBrazylijski jezuita o. Joao Batista Libanio wyraził w jednym z artykułów ubolewanie z powodu zaniku wrażliwości na kulturę w klasztorach. Puentuje swoją myśl stwierdzeniem: "Tam, gdzie kiedyś królowały księgarnie i biblioteki, nie można było uświadczyć salonu piękności, dziś zamyka się pierwsze, a mnoży drugie".

Dlatego z radością należy powitać inicjatywę trzebnickich klasztorów Sióstr Boromeuszek i Salwatorianów zorganizowania w dniach 17-26 sierpnia Pierwszego Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2012.
Udział w plenerze zgłosiło dwunastu artystów: Luba Kuszpit-Szewczuk, Mieczysław Maławski i Alexander Podgorodetsky z Ukrainy, Ewa Groń z USA, Leo Howanietz z Niemiec oraz Anna Greszczyńska-Nowińska, Danuta Krakowiak, Anna Krzyżowska, Daria Sołtan-Krzyżyńska, Krystyna Wantuch, Stanisław Gnacek i Janusz Łozowski z Polski.

Na uwagę zasługuje pozyskanie do udziału wielu wybitnych w swojej dziedzinie artystów, którzy odmówili udziału w innych plenerach. Duża w tym zasługa Janusza Łozowskiego, kuratora artystycznego pleneru. Nad całością czuwa piszący te słowa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że artyści biorący udział w plenerze posługują się w swojej twórczości różnorodną techniką. Będzie to więc malarstwo, obrazy w metalu, tkanina artystyczna, biżuteria artystyczna, rzeźba w kamieniu i drewnie, grafika. Stąd nazwa pleneru - "plastyczny", chociaż można by także powiedzieć - "interdyscyplinarny".

Artyści zamieszkają w gościnnym klasztorze Sióstr Boromeuszek. Dla niektórych był to ważny argument, że będą mieli możliwość pobytu w klasztorze o kilkusetletniej tradycji. Plener , w szczególny sposób, wpisuje się w jubileusz 150-lecia pobytu Boromeuszek w Trzebnicy. W trakcie pleneru zorganizowane zostaną spotkania autorskie artystów z miłośnikami sztuki. O miejscu spotkań będziemy informować na bieżąco.

Zakończenie pleneru, planowane na niedzielę 26 sierpnia o godz. 15.30, będzie połączone z festynem parafialnym "Bartłomiejki". W zależności od pogody odbędzie się w klasztornym ogrodzie na zewnątrz lub w korytarzach klasztoru. Będzie wtedy można nie tylko zobaczyć dzieła artystów, ale także z nimi porozmawiać, zaś koneserzy będą mogli zakupić wybrane prace po korzystnych cenach. Warto więc przyjść, zobaczyć i nabyć. Już dziś zapraszam!
Zorganizowanie pleneru będzie możliwe dzięki pomocy finansowej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, Starostwa Powiatowego we Wrocławiu i Fundacji "JABAL-WJ" oraz indywidualnych osób. Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęły "Gość Niedzielny", "Tygodnik Niedziela" i Radio Rodzina z Wrocławia.

Ks. Bogdan Giemza SDS

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.