Facebook Google+ Twitter

Międzynarodowy turniej w ampfutbolu. "Piłka nożna jest w głowie"

"Pamiętajcie o tym. Piłka nożna nie jest w nogach. Jest w głowie" - mówi w spocie promocyjnym Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski Amp Futbol. Pierwszy międzynarodowy turniej Amp Futbol Cup już 8-9 września 2012 w Warszawie.

plakat promujący turniej / Fot. Stowarzyszenie Amp FutbolW najbliższy weekend 8-9 września w Warszawie odbędzie się
nietypowe widowisko. Będzie to Amp Futbol Cup – międzynarodowy turniej ampfutbolu w Polsce.

Wydawać się może, że do gry w piłkę nożną trzeba być stuprocentowo sprawnym. Mieć dwie nogi, szybko biegać, walczyć z przeciwnikiem i zdobywać bramki. Tego nauczyła nas piłka nożna, ale o krok dalej idą piłkarze grający w reprezentacji Polski w ampfutbolu czyli piłka nożna osób po amputacjach.

Zasady są bardzo podobne, jak w tradycyjnej piłce nożnej. Jest jednak jedna znacząca różnica, która od razu rzuca się w oczy. Piłkarze grający w ampfutbol nie mają jednej nogi i grają o kulach. Wydaje się to być nierealne, a jednak. Na tym nie koniec. Bramkarze są po amputacji ręki. Mecz trwa 2 x 25 minut, a o piłkę walczy po siedmiu zawodników. Boisko i bramki są mniejsze niż standardowo w piłce nożnej. Piłkarze poruszają się o kulach, ale nie mogą nimi zagrywać piłki.

Ampfutbol w Polsce to bardzo młoda dyscyplina. Drużyna powstała niespełna rok temu, a już pokazuje, że może być najlepsza. Na warszawskim boisku zmierzą się z silnymi przeciwnikami. W Polsce z naszą reprezentacją zagrają reprezentacje Anglii, Irlandii i Ukrainy. Zagra też Polska B, czyli drużyna złożona z zawodników zaplecza pierwszej reprezentacji Polski. To pierwszy taki turniej, choć ampfutbol na świecie cieszy się dużym powodzeniem.

Marzenie naszych reprezentantów, czyli start w Mistrzostwach Świata właśnie się spełnia. Już w październiku jadą na Mistrzostwa Świata do Rosji. Ampfutbol został oficjalnie uznany przez FIFA i być może dołączy do dyscyplin paraolimpijskich. "Podczas wszystkich rozgrywek prowadzonych przez UEFA bardzo mocno akcentuje się wartości respect, czyli szacunek dla osób, które grają, dla przeciwnika, dla wszystkich odmian piłki nożnej. Hasło respect zdecydowanie lepiej rozumie się, oglądając mecze ampfutbolu" - komentuje w spocie trener Jerzy Engel.

Piłkarze reprezentacji Polski także wspierają swoich kolegów grających w ampfutbol. "Podziwiam zawodników Amp Futbol za upór i zaangażowanie jakie wkładają w futbol. Przede wszystkim podziwiam ich pasję do piłki nożnej. To jest wspaniałe jak piłka jednoczy wszystkich pasjonatów tej dyscypliny" – mówił Marcin Wasilewski. Z kolei Robert Lewandowski dodaje "Fajnie, że taka impreza może odbyć się w Polsce. Reprezentacja Polski Amp Futbol będzie mogła zaistnieć i zaprezentować się szerszej publiczności. Ja i moi koledzy z reprezentacji trzymamy mocno kciuki i życzymy samych zwycięstw".

To, co można zobaczyć na boisku, to duża dawka emocji, walka do ostatniego gwizdka, ogromne poświęcenie i zaangażowanie, które przekładają się na wyniki meczu. Ampfutbol to zacięta walka z przeciwnikiem. Tutaj nie ma miejsca na taryfę ulgową. Każdy z zawodników daje z siebie wszystko, by móc później świętować triumf. Wyobrażenie sobie takiego meczu nie oddaje w pełni tego, co tak naprawdę dzieje się na boisku. Warto zobaczyć starcie gigantów i dopingować naszych piłkarzy. Emocji na pewno nie zabraknie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.