Facebook Google+ Twitter

Miejsca czci i tajemnicy. Czym przyciągają miliony pielgrzymów?

Dni majowe sprzyjają pielgrzymkom do miejsc kultu, zwłaszcza maryjnego. Po całej Europie rozsiane są sanktuaria, które warto odwiedzić. Dlatego zanim zdecydujemy się na podróż, warto poznać historię, która kryje się za danym miejscem.

Litwa - Wilno

Pisał o nim Adam Mickiewicz w Inwokacji do „Pana Tadeusza”, chce go zobaczyć każdy Polak, który kiedykolwiek zawita do Wilna - obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wisi w bramie, zwanej dawniej Miednicką lub Krewską, a od XVI wieku - Ostrą. Początkowo nie darzono go szczególnym uwielbieniem. Dopiero w 1668 roku stacjonujący w pobliskim klasztorze karmelici uzyskali zgodę na zbudowanie w bramie kaplicy i trzy lata później została ona poświęcona przez biskupa wileńskiego - Aleksandra Sapiehę. Wówczas wprowadzono do niej obraz. W latach 1829-1830, gdy przeprowadzano renowację kaplicy, zyskała ona kształt, który przetrwał po dzień dzisiejszy. Elementem charakterystycznym obrazu jest srebrne wotum w kształcie dużego półksiężyca, które umieszczono u jego dołu w 1849 roku. W roku 1927 odbyły się uroczystości koronacyjne obrazu. Brało w nich udział 28 biskupów, prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski, ich koordynatorem był Aleksander Kakowski, metropolita warszawski. Kaplicę z obrazem odwiedził papież Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Wilna w 1993 roku. Na bramie jest napis, którego język, w zależności od okoliczności historycznych, zmieniany był kilkakrotnie - z polskiego na łaciński. Ostatecznie, po drugiej wojnie światowej, ustalono, że będzie on w języku łacińskim. W kaplicy odprawiane są jednak msze po polsku.

Francja - Lurdes

Nieopodal granicy francusko-hiszpańskiej, u podnóża Pirenejów, leży miasteczko Lurdes. W jednej z okolicznych jaskiń Matka Boska objawiła się nastoletniej Bernardetcie Soubirous. Miało to miejsce 11 lutego 1858 roku. Potem dziewczynie jeszcze 18 razy było dane Ją zobaczyć. W głębi groty, po lewej stronie, wypływa źródło, które Bernardeta odkryła 25 lutego 1858 roku. Podczas 16 objawienia, 25 marca, Pani wypowiedziała swe imię "Jestem Niepokalane Poczęcie". Okoliczny proboszcz, który okazał się niedowiarkiem, zażądał, jako znaku prawdziwości objawień, by zakwitł w lutym krzak róży. Tak też się stało i na pamiątkę tego wydarzenia w jaskini jest zasadzony krzak. Obecnie na terenie sanktuarium znajduje się Grota Massabielle oraz kilka kościołów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wartościowy tekst. Polecam również książki o tej tematyce pana Łaszewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkie sanktuaria stanowią miejsce szczególnego kultu, jednakże to, czy są one "żywe" i czy dokonuje się w nich to, co określamy mianem cudu, zależy od ich kustoszów oraz autentyczności wiary pielgrzymujących do nich. Mieszkam w mieście, w którym znajduje się jedno ze słynniejszych w Polsce sanktuariów - Bazylika Matki Bożej Bolesnej z gotycką Pietą. W najbliższej okolicy znajduje się jeszcze kilka sanktuariów: Leżajsk, Jodłówka, Chłopice, Tuligłowy, Kalwaria Pacławska - może nie tak rozreklamowane jak np. Licheń, ale otoczone szczególną czcią wiernych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.