Facebook Google+ Twitter

"Miejsca święte, 500 wędrówek po kulturach i religiach świata"

Podróże religijne od zawsze cieszyły się dużą popularnością – mogły dać oczyszczenie i odzyskanie równowagi mentalnej przez sam fakt niezmiernego wysiłku i uporu w dążeniu do celu, jaki im towarzyszył. Towarzystwo National Geographic przygotowało przewodnik po najważniejszych miejscach kultu: "Miejsca święte, 500 wędrówek po kulturach i religiach świata", którego polskim wydawcą jest Wydawnictwo Debit.

 / Fot. Okładka książkiZatrzymuj się u stóp wulkanu Popocatepetl, świętej góry Azteków. Poznaj miejsce urodzenia Buddy. Posłuchaj, co mówią starożytne kamienie kambodżańskiego Angkor Wat. Weź udział w jamajskim święcie Nyabinghi. W Nowym Jorku złóż hołd ofiarom 11 września 2001 roku - tak pokrótce reklamuje swoją książkę polski wydawca.

Przewodnik już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Księga w dużym formacie i twardej oprawie z 400 stronami najlepszej jakości zdjęć i interesującymi opisami zwraca na siebie uwagę. Orientalny krajobraz na okładce i kilka mniejszych zdjęć z miejscami kultu daje do zrozumienia, że za miejsca święte nie muszą być uważane jedynie cele pielgrzymek przedstawicieli kilku wiodących religii. I tak jest w istocie.

W pierwszym rozdziale książki ukazano święte krajobrazy. Zadziwia i fascynuje szczególnie kultura i wierzenia Indian, np.: na temat Devils Tower w stanie Wyoming. Siuksowie bowiem uważali kolumnę z litej skały, nazywaną Górą Niedźwiedzią za miejsce święte. Według legendy na skałę dostały się uciekające przed niedźwiedziem dziewczęta, a Wielki Duch uniósł całość do nieba. Niedźwiedź próbował jeszcze dostać się na skałę, ale ześliznął się. Jego pazury wyryły ostre skalne zbocza, czyniące kolumnę tak charakterystyczną.

W albumie zawarto więcej wierzeń, ciekawych opowiastek i niezwykłych, czasem niestety tragicznych miejsc. Tak jest z rozdziałem miejsca pamięci, gdzie wydawcy złożyli hołd m.in. wspomnianym ofiarom ataku terrorystycznego w Nowym Jorku, 300 tysiącom żołnierzy spoczywającym na Cmentarzu Narodowym w Arlington, czy grobowcom w peruwiańskim Sipan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jestem zachwycony książką.
Przede wszystkim nie ogranicza się do samych kościołów, cerkwi, meczetów i innych budynków do celów religijnych. Nie zdawałem sobie sprawy, że tyle miejsc na świecie było lub jest powiązanych z religią, wierzeniami w siły wyższe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 12.11.2011 17:29

Bardzo ciekawe dla osób poszukujących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie takiej książki szukałam na Targach, ale jakoś tej nie wypatrzyłam. Teraz będzie mi łatwiej szukać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.