Facebook Google+ Twitter

Miejsce narodzin Zeusa

Kreta – nazywana ojczyzną Zeusa, wyspa stu miast i stu plaż.

Kreta / Fot. Wiesław UrbańczykPoczątek maja to dla bardzo licznej grupy ludzi okres planowania wypraw urlopowych. Dla miłośników piękna niezwykłego, przeżyć związanych z obcowaniem z cywilizacją śródziemnomorską u samych jej źródeł, polecamy gorąco Kretę. Jesteśmy pewni, że zachwycicie się nią Państwo tak samo jak my.

Kreta – nazywana ojczyzną Zeusa, wyspa stu miast i stu plaż, największa spośród greckich wysp na granicy Morza Egejskiego i Śródziemnego stanowiąca najdalej na południe wysunięty przyczółek Europy. Ma 256 km długości i od 10,5 km do 56 km szerokości. Cztery duże pasma górskie sprawiają, że krajobraz jest tu niezwykle urozmaicony. U stóp gór rozciągają się żyzne niziny z gajami oliwnymi, winnicami i polami kukurydzianymi. Niziny przechodzą w płaskie równiny, skaliste wybrzeża i piaszczyste plaże.

Specyficzne położenie wyspy przyczyniło się do jej bardzo burzliwej historii. Była własnością arabskich piratów, którzy utworzyli tu ośrodek handlu niewolnikami, jak też bazą wypraw rabunkowych na Morzu Egejskim. Tutaj rozkwitała wspaniała cywilizacja minojska, dopóki nie nastąpiła seria kataklizmów: wybuch wulkanu na sąsiadującej wyspie, którego potężna fala zniszczyła osiedla północnego wybrzeża, a w późniejszym czasie seria pożarów, czy wreszcie głód, który uśmiercił 1/5 jej mieszkańców.

Kreteńczycy nazywają swoją wyspę Ziemią Megalonissos (Wielką Wyspą), a przydomek „wielka” odnosi się do najświetniejszych czasów tzw. kultury minojskiej od imienia mitycznego Minosa, króla i prawodawcy Krety. Był synem Zeusa i Europy, a po śmierci sprawował w Hadesie sądy nad duszami zmarłych. Związane z nim legendy są odbiciem potęgi starożytnej cywilizacji.

Być na Krecie, to znaleźć się u samych źródeł cywilizacji europejskiej. W to piękne miejsce zwabia nas też najzdrowszy klimat w całej Europie (a za taki uchodzi klimat wyspy), wspaniałe zabytki, osobliwości przyrody i ciekawostki etnograficzne, a także wielkie nagromadzenie imprez kulturalnych jak np. Festiwal Wina w Rethymnonie, Festiwal Iraklioński czy Festiwal Rodzynek w Sitii., Festiwal Kasztanów w Elos.a także bogata oferta teatru klasycznego, opery i baletu.
W Hersonissos - kreteńskiej Ibizie - odbywa się co roku festiwal muzyki techno, na który zjeżdżają tłumy młodych ludzi z całej Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na Teutatesa! To Zeus w końcu istnieje czy nie? Już się gubię z tymi bogami. Tu bóg, tam bóg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładnie opowiedziana historia. Po "szczypcie" wszystkiego czyli tyle, aby zachęcić do jej odwiedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna wyspa... jak też i inne wyspy śródziemnomorskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem tam, tam byłem!/5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.