Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24857 miejsce

Miejsce odnajdywane - cmentarz żydowski w Pszczynie

Jednym z najbardziej zapomnianych w Pszczynie miejsc jest cmentarz żydowski. Dlatego Urząd Miejski i Pszczyńskie Centrum Kultury po raz trzeci organizują "Spotkania z kulturą żydowską", których celem jest odnowienie zaniedbanej nekropolii.

Cmentarz Żydowski w Pszczynie -
brama. | Fot. Tomasz Zygmunt.Pszczyna nigdy nie była miastem jednolitym wyznaniowo. Oprócz katolików zamieszkiwali ją również protestanci i żydzi. Dlatego też wśród pszczyńskich nekropolii znajdziemy cmentarze katolickie, ewangelicki i żydowski. Ten ostatni jest obiektem zamkniętym, sprawiającym wrażenie zapomnianego. Od kilku lat podejmowane są starania o jego odnowienie i przypomnienie mieszkańcom Śląska o jego istnieniu.

Gmina żydowska w okolicach Pszczyny na pewno istniała w XVII wieku. Ponieważ początkowo nie była zbyt liczna, wyznawców judaizmu chowano na cmentarzu w Mikołowie. Jednak szybki wzrost liczby Żydów sprawił, że we wrześniu 1816 roku wykupiono ziemię pod osobny cmentarz. Z tego okresu pochodzi też najstarszy nagrobek. Po drugiej wojnie światowej pszczyńska społeczność żydowska nie odrodziła się już. W 1959 roku cmentarz został zamknięty. Ostatni grób pochodzi z roku 1936.

Cmentarz Żydowski w Pszczynie. | Fot. Tomasz Zygmunt.Aby przypomnieć o tej nekropolii organizowane są w Pszczynie "Spotkania z kulturą żydowską". W tym roku impreza odbędzie się 6 października. Rozpocznie ją prezentacja pt. "Dzisiejsze znaczenie języka jidysz dla Żydów i Polaków", która odbędzie się w klubie "13" przy ul. Bednarskej 13 o godzinie 17. O godzinie 18 w Pszczyńskim Centrum Kultury przy ul. Piastowskiej 1 nastąpi otwarcie wystawy fotografii autorstwa Piotra Piluka – "Ślady żydowskie w Pszczynie i innych miastach śląskich".

W drugim dniu imprezy, w sobotę 7 października w klubie “13” o godzinie 18 odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu "Quartet Klezmer Trio" z krakowskiego Kazimierza. Bilety w cenie 10 zł są do nabycia w sekretariacie Pszczyńskiego Centrum Kultury. Z pewnością warto przybyć do Pszczyny na tą ciekawą imprezę i odwiedzić zapomniana, zabytkową nekropolię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Super. Dzięki. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ossad ja oczywiście nadal podtrzymuję chęć włączenia się w temat "Cmentarze". Właśnie kuszą mnie leżące na biurku materiały dotyczące cmentarza żydowskiego, radzieckiego i na Westerplatte, ale w związku z moim wyjazdem, super-pobytem w Krakowie :) :) i Łodzi (pod wpływem tekstu Daniela o Manufakturze :)) najpierw chcę wrzucić tekst o loftach (właśnie się zabieram). Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję tekstu, sam chcę zrealizować temat o zaniedbanych, zapomnianych oraz dewastowanych cmentarzach w Polsce (zbieram też materiały na naszym forum). Żydowski, niemiecki, włoski, radziecki - nie ma różnicy, umowy międyznarodowe i ustawa z 1933 r. zobowiązują Rząd RP do dbania o te miejsca. Ewo, udał się wyjazd? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo:) Ciekawy tekst:) A swoją drogą brawo dla miasta za to, że cmentarz nie został niemalże zrównany z ziemią, jak to się dzieje w innych miejscowościach i brawo, że robi coś w celu jego uratowania. W Gdańsku cmentarz żydowski jest własnością gminy, która boryka się ze sporymi kłopotami finansowymi, ale zamierza właśnie ogrodzić resztki zabytkowej nekropolii, która jest w znacznie gorszej kondycji, niż ta na zdjęciu :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze,mysle,ze gdybym przeczytala o tym w prasie lub zobaczyla o tym film,napewno bylabym wstrzasnieta...masz moze jakies informacje na ten temat?Ja o zniszczonym cmentarzu zydowskim dowiedzialam sie przypadkowo,poszukujac informacji o Zydach zamieszkujacych moje rodzinne strony przed wojna.Miejsce bylo mi znane,bo gonili nas tam ze szkoly,by oddawac "hold" zolnierzom radzieckim...to bylo dawno.Nigdy nie przyszloby mi do glowy ,ze byl tam cmentarz zydowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pszczyna to piekne miasto,warto przy okazji odwiedzic palac w ktorym miesci sie muzeum wnetrz zabytkowych-zbiory mebli,trofea mysliwskie,zbroje rycerskie a nawet namiot turecki pochodzacy spod Wiednia.Palac otoczony jest przepieknym parkiem krajobrazowym.Jako Slazaczka polecam ten uroczy zakatek na trasie do Bielska i Ustronia.Swoja droga w mojej miejscowosci tez byl cmentarz zydowski,ale po wojnie wladze zaoraly go i zalozyly na jego terenie cmentarz zolnierzy radzieckich(sic).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.