Facebook Google+ Twitter

Miejsce upamiętnienia Mirka Breguły

31 października w Chorzowie powstanie miejsce upamiętnienia byłego lidera Universe Mirosława Breguły. To wynik kolejnej inicjatywy wielbicieli jego osoby i twórczości. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na realizację podjętych zamierzeń.


Pomysł stworzenia w Chorzowie miejsca upamiętnienia Mirosława Breguły zrodził się w głowach fanów już w kilka dni po jego śmierci. Wstępne dyskusje na ten temat prowadzone były na forum oficjalnej strony zespołu Universe. Z czasem najbardziej aktywni zwolennicy twórczości Breguły zaczęli przemieniać słowa w czyn. 10 lutego 2008 roku podczas spotkania i koncertu z okazji urodzin zmarłego artysty zaczęto zbierać podpisy pod petycją w sprawie uhonorowania go tablicą pamiątkową. Zebrano wówczas 230 podpisów.

Ruch Autonomii Śląska Oddział Chorzów poparł inicjatywę fanów i zwrócił się z oficjalnym pismem w tej sprawie do Urzędu Miasta Chorzów . Po akceptacji pomysłu przez prezydenta miasta Chorzowa rozpoczęły się prace nad jego realizacją. Fani zorganizowali się w grupę, zaczęli się spotykać, by omawiać najważniejsze sprawy związane z powstaniem pomnika i doprowadzić sprawę do finału, choć nie było to proste i trwało ponad 2 lata.

Mimo trudności i przeciwności Społeczna Grupa Inicjatywna, w którą zrzeszyła się grupa najbardziej zaangażowanych fanów, nie traciła nadziei i wytrwale dążyła do realizacji swoich zamierzeń. Ustalono, że miejsce upamiętnienia Mirka za zgodą Władz Miasta Chorzowa będzie się znajdować na terenie należącym do gminy.

Pamięci Mirka Breguły (1964 2007) śląskiego artysty, kompozytora i wokalisty zespołu Universe / Fot. Jacek Lenono Aby wszystko było zgodne z prawem, w maju 2008 roku przeprowadzono Konkurs na projekt miejsca upamiętnienia Mirka Breguły pod patronatem prezydenta miasta Chorzowa, publikując wszelkie szczegóły z nim związane na oficjalnej stronie Projektu Breguła . Niestety konkurs nie został rozstrzygnięty, gdyż prace nie spełniały jego warunków. Wobec powyższego jury zasugerowało dokonanie wyboru jednego artysty plastyka i zlecenie mu opracowania koncepcji uwzględniającej opinie i sugestie Rodziny oraz osób najbliższych Mirosławowi Bregule.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Brawo!Świetny tekst i Wielki plus+
Pozdrawiam Aniu:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.