Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2867 miejsce

Miejsce w mieście

Zazwyczaj Gdańsk kojarzy się z Żurawiem, Sopot z molem, a Gdynia z portem. Studenci geografii UG postanowili to zmienić i w ramach zajęć z geografii społecznej, odnaleźli miejsca, o których istnieniu mało kto zdawał sobie sprawę.

Fontanna Neptuna, tuż przy Dworze Artusa w Gdańsku- punkt każdej wycieczki. / Fot. J.Bogdanowicz„Od szeregu lat Katedra Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego i działające przy niej Centrum Doskonałości RECOURSE, pod kierunkiem prof. UG dr hab. Iwony Sagan prowadzą w ramach zajęć ze studentami warsztaty poświęcone badaniu miejsc w mieście” - możemy przeczytać na stronie Uniwersytety Gdańskiego. W ramach zajęć studenci II roku podzieleni na kilkuosobowe grupy przez cały semestr tworzą projekty o szczególnie interesujących miejscach na terenie Trójmiasta.

Studenci mieli za zadanie wybrać szczególnie dla nich intrygującą ulicę, plac, sąsiedztwo, dzielnicę, czy pojedynczy obiekt. W projektach musieli oddać klimat i charakter wybranych miejsc przy pomocy rozmów z mieszkańcami, obserwacji i dokładnego zbadania historii wybranego obszaru.

Przez 10 lat zebrało się już ponad 200 prac. Najlepsze 22 z nich (po siedem do Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz jeden opisujący Szybką Kolej Miejską) zostały umieszczone na nowo powstałej stronie internetowej projektu.

Miejsca, których nie znajdziesz w przewodniku

Starówka, Dwór Artusa, Żuraw, molo w Sopocie, port i Akwarium Gdyńskie. Tak można byłoby opisać przeciętną trasę turysty odpoczywającego w Trójmieście. „Projekt miejski” ma pokazać, że na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni jest wiele interesujących miejsc, nieczęsto spotykanych w przewodnikach. Strona internetowa nie jest jednak adresowana tylko do turystów. Niewielu mieszkańców Trójmiasta posiada jakąkolwiek wiedzę o zaprezentowanych przez studentów UG atrakcjach.

I tak dzięki projektowi studentów geografii Biskupia Górka znana jako niebezpieczna dzielnica Gdańska, okazała się doskonałym punktem widokowym na panoramę miasta, sopocka ulica Westerplatte stała się zaciszem artystów, a osiedle na Pustkach Cisowskich w Gdyni - „Kolonią lotniczą”.

Mieszkańcy chwalą pomysł i sami wymieniają kolejne miejsca, które powinny być umieszczone w projekcie, jak poligon na Morenie w Gdańsku, wzgórze Pachołek w Oliwie, Park Kolibki, czy Źródło Marii w Gdyni. Twórcy strony uspokajają, strona będzie stopniowo uzupełniana o kolejne projekty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

PLUS za pomysł projektu. Słabo promowany, niestety. A i nawigacja strony [a]http://projektmiejski.geografia.univ.gda.pl/main.html; projektu[/a] taka sobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.