Facebook Google+ Twitter

Miejsce zapomniane przez Boga

Kiedyś centrum rozrywki, które znał każdy częstochowianin, dzisiaj zapomniane pustkowie z pozostałościami, które ofiarował mu jeszcze PRL. Smutna prawda, o której pod Jasną Górą nikt nie chce mówić.

Bałtyk, Adriatyk i Pacyfik. Lokalne zbiorniki, które wzięły nazwę od mórz i oceanów. / Fot. Mateusz MalczakTzw. Bałtyk, gdyż tak owo miejsce określa każdy, kto chociaż trochę pomieszkał w Częstochowie, w pierwszej połowie lat 90. był miejscem, które w każdy weekend zamieniało się w centrum miasta, gdzie mieszkańcy słuchali koncertów, korzystali z uroków miejskich zbiorników wody, a niejedna bogata firma z regionu robiła tam imprezy promocyjne. Położony na obrzeżach miasta teren był doskonałym miejscem na centrum rozrywki.

W początkowym okresie polskiego kapitalizmu, mniejsi i więksi przedsiębiorcy wynajmowali tamtejsze budynki i otwierali w nich restauracje, dyskoteki, czy szkoły tańca. Dobrze prosperujące lokale przyciągały tłumy młodzieży i dorosłych, a ci całymi nocami potrafili bawić się w sąsiedztwie wody, nie wadząc nikomu i niczemu. Działały korty tenisowe, były wypożyczalnie sprzętu wodnego i ładnie zagospodarowany dookoła tego wszystkiego park. Często z uroków tego miejsca korzystały lokalne i ogólnokrajowe media. Niejedną imprezę zorganizowała tam "Gazeta Wyborcza", AZS Częstochowa, klub, który w latach 90. wiódł prym na polskich parkietach, a ogólnokrajowe radio RMF FM w tym właśnie miejscu zapoczątkowało głośną w latach 90. Pustka, pustka i pustka. / Fot. Mateusz Malczakwakacyjną akcję "Inwazja Mocy". Tu grały słynne częstochowskie kapele takie jak: T-Love, Formacja Nieżywych Schbuff czy Habakuk.

Niejednokrotnie podczas weekendu nie było gdzie usiąść czy zaparkować samochodu. To miejsce cieszyło się wielką popularnością. - Pamiętam koncerty, dyskoteki i charakter tego miejsca - mówi spotkany tam przypadkiem Krzysiek. - Wtedy to było coś, spędzałem tu prawie każdy ciepły weekend i prawie całe wakacje. Dzisiaj wybrał się na spacer ze swoim synem w to samo miejsce, ale z zupełnie innych powodów. - Dzisiaj jest tu spokój i według mnie zaprzepaszczona szansa na zrobienie czegoś naprawdę fajnego - dodaje. Nie tylko według niego. Podobnie myśli wielu częstochowian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.