Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23279 miejsce

"Miękka" abstrakcja Adama Styki w ostrowieckim BWA

Malarstwo jednego z najwybitniejszych polskich malarzy abstrakcjonistów, Adama Styki, można od piątku, 19 kwietnia 2013 roku oglądać w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Adam Styka. / Fot. Krzysztof Krzak73 - letni Adam Styka, absolwent łódzkiej PWSSP, a obecnie także profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie przyznał podczas wernisażu, że słyszał wielokrotnie od swoich kolegów artystów (m.in. Adama Myjaka, Janusza Pastwy, Mariana Czapli i Piotra Gawrona), że ostrowiecka galeria to pod wieloma względami miejsce wyjątkowe i magiczne, dlatego chciał zaprezentować swoje prace w tej placówce. Ze swadą i humorem mówił również, że ze względu na wiek zdecydował się przedstawić wystawę retrospektywną. 34 prace, głównie wielkoformatowe obrazy olejne na płótnie pochodzą zatem z całego okresu jego twórczości, najnowsze z roku 2010. Artysta nadaje im zagadkowo brzmiące, a jednocześnie oddające istotę danej pracy tytuły, takie jak "Zakłócanie symetrii", "Formy najprostsze - retrospekcja", "Pulsacja szarości", "Dominacja żółci", "Konsekwencje multiplikacji", albo po prostu oznacza je numerami: "Obraz XXVI" czy "Obraz XXVIII". Bardzo rzadko umieszcza na obrazach podpis, by nie ingerować w geometryczną, skrupulatnie przemyślaną kompozycję danej pracy.

Dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jolanta Chwałek przedstawia profesora Adama Stykę. / Fot. Krzysztof KrzakNa wystawie w Galerii BWA w Ostrowcu nie ma pierwszych prac profesora Adama Styki, czyli reliefów (obrazów z metalu), od których zaczynał swoją profesjonalną twórczość, gdyż "rozeszły się po całym świecie" i dziś znajdują się w prywatnych kolekcjach miłośników sztuki. Malarstwem artysta zajął się w 1979 roku, kiedy namalował obraz "Fioletowe drzewo". Do reliefów już nie powrócił między innymi ze względu m.in. na trudności w zdobyciu deficytowego towaru, jakim była w latach 60. i 70. blacha. Dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jolanta Chwałek, charakteryzując twórczość Adama Styki określiła ją jako "miękką abstrakcję", harmonijną, uporządkowaną, z dominującym porządkiem geometrycznym. - Ale nie jest to sztuka, w której nie ma ruchu - zastrzegała Chwałek. - Tam jest głębia, trzeci wymiar. To jest także sztuka dekoracyjna,"Obraz XXVI" i "Obraz XXVIII" Adama Styki. / Fot. Krzysztof Krzak fantastyczna kolorystycznie. Prace profesora Styki nie są banalne, zmuszają do myślenia, intensywnie oddziałują na emocje oglądającego. W odróżnieniu od większości prac abstrakcyjnych te obrazy mogłyby znaleźć się w każdym domu czy biurze, nie wywołując negatywnych odczuć osób przebywających w ich otoczeniu. Stąd pewnie taka popularność prac Adama Styki zarówno w Polsce, jak i na całym praktycznie świecie.

W Ostrowcu Świętokrzyskim będzie je można oglądać do końca maja 2013 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za relację:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł o interesującym artyście !

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja się cieszę, że kultura mimo wszystko nie umiera i cytuję Pana Andrzeja :" w mieście coś się dzieje" Dziekuję że Pan Krzysztof jej pomaga, pisząc taki artykuł :) 5! Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, abstrakcja ma to do siebie, że każdy widzi w takich pracach to, co chce. Nie ma jednoznacznej interpretacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.