Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13310 miejsce

Miękka tarcza na ostre pociski

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-19 08:45

Można ją zrolować jak koc lub złożyć w kostkę. Waży zaledwie 10 kilogramów i ma niezwykłe właściwości: zatrzymuje pociski wystrzelone z pistoletu z odległości 6 metrów i chroni przed skutkami wybuchu. Co to takiego? Miękka tarcza dla policjantów - najnowszy wynalazek Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi.

Do tej pory policyjni antyterroryści, używający sztywnych tarcz, mieli problem, kiedy przyszło im przeciskać się przez drzwi i ciasne korytarze. Miękka tarcza jest znacznie poręczniejsza. Testują ją już policjanci z oddziałów specjalnych.

Miękkie tarcze można łączyć, tworząc parawan ochronny, przydatny np. przy osłonie ważnych świadków wprowadzanych do sądu. Zawieszona za pomocą przyssawek w oknie lub drzwiach, tłumi falę uderzeniową wybuchu. Ponieważ chroni częściowo także przed odłamkami, może być użyteczna w sytuacji, w jakiej znaleźli się antyterroryści podczas akcji w Magdalence. Leżąc na ziemi, byli pozbawieni osłony, kiedy bandyci rzucali granaty.

Walory takiej osłony docenia Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, gdzie tarcza czeka na certyfikat potwierdzający jej właściwości.

- Sztywne tarcze stwarzają problem przy transporcie. Nic dziwnego, że antyterroryści szukają czegoś innego - przyznaje Andrzej Brzyski, szef Ośrodka Certyfikacji Wyrobów w WITU. Sztywne tarcze są także cięższe - ważą około 24 kg.

Moratex dla każdej służby
Kamizelek Morateksu używają: policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna. W hełmy i ochraniacze wyposażone są oddziały, tłumiące zamieszki na stadionach. Wśród wynalazków Morateksu jest m.in. kamizelka, chroniąca przed uderzeniami nożem.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.