Facebook Google+ Twitter

Mieli umrzeć, a żyją. Dzięki polskiej szczepionce na czerniaka

Jedną z najgroźniejszych odmian raka jest czerniak - złośliwy nowotwór, który rozwija się w skórze ze znamion barwnikowych i w dalszym stadium atakuje stopniowo cały organizm, a w końcu chorych zabija.

W Poznaniu chorzy pacjenci dostali ostatnią dawkę szczepionki. 14 czerwca 2012 roku dowiedzieli się, że na zbawienny lek, który ratował ich życie, nie ma pieniędzy. Chorzy od lat na czerniaka, którzy leczyli się w Wielkopolskim Centrum Onkologii, czekają więc na śmierć.

Przerażeni, a niektórzy załamani ze zmartwienia na wieść o tej informacji, mówią, powołując się na bezmierną dobroć Boga, że tylko on "o nas nie zapomniał, bo dał nam życie". Pytają, "gdzie jest rząd, politycy?". W Warszawie udają, że poznańska szczepionka na czerniaka, raka skóry, nie istnieje. Gdzie mamy się udać?" – cytuje pytania polskatimes.pl.

Ostatnia dawka "leku życia"

Gazeta podkreśla, że to zaledwie drobna część "żalu, buntu i rozpaczy chorych, którzy z całej Polski przyjechali wczoraj do Poznania po ostatnie dawki "leku życia".

Przyjechali, jak zwykle przyjeżdżają tu od wielu lat. Dobrze się znają wszyscy. Dobrze też wiedzą co ich czeka, gdy zostanie przerwane leczenie. Od dawna spotykają się w czwartek, przed tymi samymi drzwiami poznańskiego Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Niektórzy, żeby stanąć przed tymi "drzwiami życia", musieli jechać kilkanaście godzin, a inni nawet półtorej doby. Takie niewygody ich nie przerażają. Dobija nas niepewność – mówią. Dobija niepewność, że "zabraknie szczepionki" – pisze Polskatimes.pl - a my żyjemy dzięki niej - mówi smutnym głosem chory, pan Marek spod Białegostoku, który tak jak wszyscy pozostali usłyszał wczoraj, że "w lipcu nie będzie już kolejnej dawki".

"Staram się nie stresować pacjentów, którzy boją się usłyszeć, że szczepionki nie będzie" - tłumaczy reporterowi gazety sekretarka dbająca o grafik przyjazdów chorych z całej Polski do poznańskiej kliniki. To bardzo ważne, żeby regularnie brać lek, gdyż dla trwałego efektu w leczeniu trzeba brać raz w miesiącu "dawki przypominające".

Twórca leku, kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej UM, prof. Andrzej Mackiewicz mówi, że jego szczepionka musi być podawana choremu "do końca życia". Wczoraj poznański naukowiec medyczny stanął przed groźbą "wygaszenia jej produkcji". Oświadczył, że wyczerpały się pieniądze i leku już nie będzie. "Nie ma co udawać, czym to się skończy dla 128 Polaków, systematycznie pielgrzymujących do Poznania" – podkreśla profesor Mackiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szanowny Panie Bień, to tylko kwestia postrzegania, a ta jest cecha osobniczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież to są właśnie te kapitalizm i demokracja zachodnia, do których tyle lat tęskniliśmy. W takiej sytuacji jak ci ludzie jest aktualnie np 2/5 społeczeństwa amerykańskiego, tylko że tam wszyscy przyjmują to jako naturalne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Robert Grzeszczyk
Czy to kpina czy głupota. To co Napisał Pan pozostawiam bez komentarza.
Do autora
Przedstawiona sytuacja odzwierciedla prawdziwą postawę rządzących. Jaki jest ich stosunek do wyborców.
Na hasło wałęsa otwiera się państwowa kiesa bez ograniczeń, ale ja pytam dlaczego nieodpowiedzialny z pomrocznością jasną człowiek jest traktowany w sposób uprzywilejowany. Bo na jego leczenie wydano więcej niż milion. A więc już wiadomo dlaczego obcięto milion dla Poznania.
Ja tylko się zastanawiam kiedy wreszcie ten durny polski ludek otworzy oczy. I zobaczy jak głęboko rządzący mają ich w DUPIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to się wpisuje w innowacyjność państwa? To co Pan pisze stoi w rażącej sprzeczności z tym co słyszę w TV i czytam w prasie. Czy Pan czasem się nie pomylił, bo przecież niemożliwe by się myliły wszystkie media i walczący o innowacyjność politycy i urzędnicy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaki komentarz można tu napisać, żeby wyrazić to, co czuję?! Wyobrażam sobie tych ludzi w chwili, gdy dowiedzieli się o tym, że nie ma juz dla nich lekarstwa, które ratuje im życie :((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.