Facebook Google+ Twitter

Miesiąc z życia prezydenta Komorowskiego. Luty 2011

Działania na rzecz dalszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, stosunki z Ukrainą i Litwą, wydarzenia w Afryce, działania na rzecz budowania dalszego wspólnego poglądu w sprawach polskich. To niektóre sprawy, którymi zajmował się prezydent w lutym.

Wtorek, 1 lutego 2011

Prezydent Bronisław Komorowski nadał polskie obywatelstwo wietnamskiej opozycjonistce i działaczce na rzecz praw człowieka Ton Van Anh. Ton Van Anh przyjechała do Polski w 1992 roku z rodzicami i rodzeństwem, tu skończyła szkołę podstawową i średnią, a obecnie jest w trakcie pisania pracy magisterskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 roku współpracuje z fundacją "La Strada", zajmującą się walką z handlem ludźmi i niewolnictwem. Jest też korespondentką waszyngtońskiej rozgłośni Radia Wolna Azja i publicystką portalu Benviet.org.

Do Sejmu został skierowany prezydencki projekt ws. emerytur - ma on na celu naprawę krzywd osobom, które mogły zostać wprowadzone w błąd zmianą przepisów dokonaną przez rząd. Moment, w którym przyznano emerytury, decyduje o ich wysokościach. Decydujący się w 2009 i 2010 roku na przejście na emeryturę nie wiedzieli o zmianie przepisów, co mogło spowodować niekorzystne dla nich naliczenie emerytur. Przesłany projekt ma umożliwić ponowne przeliczenie świadczenia na moment powrotu na emeryturę po jej zawieszeniu.
Prezydencki projekt ws. Emerytur

Czwartek, 3 lutego 2011Janukowycz / Fot. arch. Kancelarii Prezydenta

Z oficjalną wizytą przybył do Polski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz rozmawiali o powstaniu polsko-ukraińsko-litewskiej brygady wojskowej, która miałaby realizować m.in. działania w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego.

Podpisano "Porozumienie o Współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Państwową Agencją ds. Inwestycji i Zarządzania Narodowymi Projektami Ukrainy oraz Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą" oraz "Mapę Drogową Współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w latach 2011-2012".

Dokumenty określają współpracę w zakresie inwestycji i współpracy gospodarczej oraz plany wspólnego działania, intensyfikacji kontaktów i wspólnych działań na różnych szczeblach państwa polskiego i ukraińskiego.

"Polska we wszystkich tych sprawach chce nie tylko dzielić się doświadczeniem z Ukrainą, ale będzie też wspierać aspiracje Ukrainy, licząc na to, że Ukraina dokona dużego wysiłku, aby jej przygotowania były przekonujące i wystarczające z punktu widzenia surowej przecież oceny instytucji europejskich" - zadeklarował prezydent Komorowski.

Wiktor Janukowycz w swoim wystąpieniu dodał, że wraz prezydentem Komorowskim rozmawiali też o rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk oraz o kwestii przygotowań Polski i Ukrainy do piłkarskiego Euro 2012. "Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się nam w sposób umiejętny poprowadzić te projekty międzynarodowe o wielkiej skali" - zaznaczył ukraiński prezydent.

Według Wiktora Janukowycza w najbliższym czasie Polska i Ukraina mają przed sobą dalszy rozwój współpracy regionalnej. "To jest również rekonstrukcja już istniejących oraz otwarcie nowych przejść granicznych na polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a także wprowadzenie wspólnej odprawy celnej oraz kontroli granicznej" - wyjaśnił.

Ukraiński prezydent przypomniał również, że w czwartek i piątek w Warszawie w ramach VI Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego, spotykają się polscy marszałkowie województw oraz gubernatorzy obwodów z Ukrainy. "I dlatego też mówiliśmy o współpracy regionalnej polsko-ukraińskiej. Jest to sprawa bardzo aktualna. Jesteśmy zainteresowani tym, aby zbadać polskie doświadczenie w przeprowadzeniu reform samorządowych, a Polska w tej dziedzinie ma istotne sukcesy" - ocenił Wiktor Janukowycz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pan Ireneusz Mosiczuk.Za prezydentury Lecha Wałęsy dziennik cotygodniowy NIE prowadził rubrykę pod nazwą " Spisane będą czyny i słowa", w której notowane były lapsusy niedoścignionej oryginalności wypowiedzi pana Prezydenta, stanowiąc swoistą kronikę jego dokonań. Widzę, że pan przejął pomysł i stał się osobistym kronikarzem obecnego prezydenta, spisując Jego czyny i słowa w serwisie W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Środa, 16 lutego 2011

"Prezydent złożył wizytę na Litwie, gdzie spotkał się Dalią Grybauskaite - prezydent Litwy."

I niespodzianki nie było:
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110218/KRAJSWIAT/297330293

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.