Facebook Google+ Twitter

Mieszkam na Psim Polu. To znaczy gdzie?

Nazwa dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu nieustannie płata nam figla. Trudno ustalić jej prawdziwą etymologię, a jak się okazuje jeszcze trudniej ogarnąć obszary, których dotyczy. Dlatego warto przybliżyć tę kwestię.

Herb dzielnicy Psie Pole- Wrocław / Fot. fot.WrocławWiększość wrocławian nie zawsze orientuje się, co mamy na myśli mówiąc, że mieszkamy na Psim Polu. Nazwa odnosi się nie tylko do ryneczku Psiego Pola przy Krzywoustego, ale do kilku części tej strefy miasta, która położona jest za Odrą. Warto wówczas rozmówcę zaskoczyć i wspomnieć o bogactwie nazewniczym, które kryje się za pozornie nieznacznym mianem.

Dawne czasy, dawne nazwyDawne nazwy miejscowości to: Hundisfeld (około 1104), Psiepoley (około 1104), Psepole (1206 ~ 1305), campus canum (1139), canum villa (1212), caninus campus (1281, 1335), Huntsfelt (1274), Hundzfelt (1305), Friedriechsfelde (1743– 1749), Hundsfeld (do 1945). Tak więc jak widać za wyjątkiem kilkuletniego incydentu z "Friedriechsfelde", miasteczko nazywało się właściwie "Psie Pole".

Zasięg terytorialnyObecne Psie Pole to dzielnica Wrocławia obejmująca tereny na wschód od rzeki Odry oraz jedyną dzielnicę po stronie zachodniej, czyli Nadodrze. Rozciąga się od Paniowic, przebiega obok Psar, biegnie pod Mirków, Wilczyce i Dobrzykowice aż do Łan. Zajmuje 97,7 km² Mieszkańcom Wrocławia Psie Pole kojarzy się jednak w większości z ryneczkiem Psiego Pola przy ulicy Krzywoustego i okolicznymi zabudowaniami.

Była bitwa czy nie było? / Fot. fot.WrocławZ punktu widzenia historycznego wydawać by się mogło, że nazwa powstała zaraz po bitwie, którą to stoczyć tutaj miał w roku 1109 Bolesław Krzywousty z rycerstwem niemieckim Henryka V. Opisuje to Wincenty Kadłubek. Walki były tak dramatyczne, że poległych wojowników nie miał kto pochować i okoliczne psy rozwlekły trupy po całej okolicy. Od tego momentu pole to otrzymało nazwę Hundsfeld. Nie była to, jak się wydaje nazwa oficjalna, a bardziej chyba zwyczajowa. Z biegiem czasu wskazuje się jednak na to, że prawdopodobnie nie było tutaj żadnej bitwy a jeśli już to co najwyżej potyczka niewielkich oddziałów. Nazwa jednak przyjęła się i pozostała. Czy jednak, aby pochodzi od bitwy?

Licha i psia ziemia, czy hodowla psów?Niełatwo żyje się mieszkańcom tej niedużej wsi po tej stronie Odry. Chłopi trudnią się uprawą ziemi, która sama w sobie jest tak marna, słaba i licha, że nazywają ją psią ziemią – Hundsfeld – psie pole…i tęsknie spoglądają na bogatszego sąsiada z którym graniczą, czyli księstwo wrocławskie. W dodatku wioska ciągle zalewana jest przez rzekę Widawę dla której to dzielnica stanowi naturalne rozlewisko. Być może to właśnie wtedy powstaje nazwa Psie Pole.

Istnieje także pogląd, cytowany przez prof. Stanisława Trawkowskiego, że nazwa Psie Pole odnosi się do terenu przeznaczonego dla książęcej psiarni. Tutaj miały być hodowane psy książęce, które służyć miały do polowań. Wspomina o tym również Norman Davies w doskonałej książce "Mikrokosmos".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

osiedle Nadodrze to już dzielnica Śródmieście, raczej chodzi o Kleczków z dworcem Nadodrze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ten tekst, dokładnie przedstawiona nazwa dzielnicy.
Z etymologią słów Psie Pole, zaznajomiłam się już dawno, bo prawie całe moje młodzieńcze życie tam spędziłam i chętnie tam wracam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Dużo informacji. Dla mnie to wyjątkowo cenny tekst, chociażby dlatego, że często poruszam się po Psim Polu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.