Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy Belgradu razem przeciwko przemocy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-30 19:10

Wczorajsza śmierć francuskiego kibica, Brisa Tatona, zjednoczyła mieszkańców Belgradu w żałobie i proteście przeciwko przemocy, która ich zdaniem może wpłynąć na pogorszenie obrazu Serbii w oczach obcokrajowców.

Ostatnia eskalacja przemocy w serbskiej stolicy jest powaznym wyzwaniem dla władz teo kraju, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wuppertal_Pina_Bausch_condolences_0009.jpg / Fot. Wikimedia CommonsWczorajsza śmierć francuskiego kibica, 28-letniego Brisa Tatona wstrząsnęła mieszkańcami Belgradu. Mimo to chyba nikt nie spodziewał się tak licznych gestów solidarności i współczucia, jakie wyrazili belgradczycy wobec zmarłego Tatona, składając kwiaty i charakterystyczne dla prawosławnej wiary świeczki pod bramą szpitala, a także obok ambasady francuskiej oraz w miejscu gdzie został pobity.

Bris Taton przyjechał do Belgradu 17 września na mecz swojej drużyny - Touluse z miejscowym Partizanem Belgrad, który miał odbyć się w ramach rozgrywek Ligi Europejskiej. Po meczu (3:2 dla Touluse) wraz z grupą francuskich kibiców udał się do jednej z belgradzkich kawiarni. Wtedy też doszło do zamieszek, które sprowokowała grupa serbskich chuliganów, prawdopodobnie kibiców Partizanu. W wyniku bójki jaka się wywiązała, Taton został skatowany i w ciężkim stanie przewieziony do jednego z belgradzkich szpitali. Wczoraj (29.09) w godzinach rannych zmarł.

Serbskie władze oraz policja zapowiedziały intensywne poszukiwania sprawców oraz surowy wymiar kary dla nich. Jak podkreślają jednak mieszkańcy Belgradu, śmierć Francuza to nie tylko osobista tragedia dla jego rodziny i przyjaciół, ale także dla całej Serbii. Wskazuje się, że ostatnie przypadki przemocy w tym kraju, mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie wizerunku Serbii w świecie. Niedługo po pobiciu Tatona, również w Belgradzie doszło do napadu na obywatela Australii, a później na Libijczyka.

W Belgradzie ogłoszono dzień żałoby.

Źródło: polityka.rs, beta.co.yu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ech :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.