Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19008 miejsce

Mieszkańcy gminy Pszczółki mają własne Muzeum Miodu

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-11-03 09:00

Muzeum otwarto w budynku wiejskiej świetlicy w Skowarczu. Zabytkowe eksponaty podarowali pszczelarze. Muzeum to nie tylko historia pszczelarstwa w gminie Pszczółki. To także szkolne lekcje. Tutaj przychodzić będą dzieci i młodzież.

Henio Burnatowski, Patrycja Włodkowska, Natalia Dziewulska, Ola Łoniewska, Paulina Chabros i Magda Jaworowska zaprezentowały bajkę z życia pszczół. FOT. GRAŻYNA ANTONIEWICZ– Fascynacja pszczelarstwem musi się zacząć od dotknięcia ula, sprzętu – mówi pszczelarz Leszek Pękala, który podarował muzeum stuletnią maszynę do odwirowywania miodu. – Może muzeum sprawi, że młodzież zacznie garnąć się do ginącego zawodu bartnika?

W jednej z sal małe, kolorowe ule Henryka Kamińskiego, prezesa koła pszczelarzy w gminie. Przedstawiają budynki w Pszczółkach. Jest wiatrak, poczta, kościołek, piekarnia, urząd i dom podcieniowy. – To uliki weselne. Tata sam je zrobił. Stały u nas w ogrodzie – mówi córka prezesa, Danuta Kamińska. – W tym największym, w kościele, mieszkały pszczoły.

Muzeum w Skowarczu powstało dzięki zaangażowaniu mieszkańców, za unijne pieniądze.
– Mamy ubrania pszczelarskie, głównie dla dzieci i młodzieży, bo zależy nam na tym, żeby młodzi korzystali z tego muzeum. Żeby się uczyli, jak ubrać kapelusz z siatką, jak odlać świecę z wosku - opowiada Hanna Brejwo, wójt gminy Pszczółki. – Dobrych ludzi pszczoły nie gryzą – żartuje Henryk Kamiński, który chodzi do pasieki bez ochronnego stroju. Muzeum, na razie, służyć będzie tylko mieszkańcom gminy. Może z czasem stanie się atrakcją turystyczną?

Grażyna Antoniewicz - Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O, i to jest sympatyczny pomysł! W Łodzi powinno być muzeum łodziarstwa lub wioślarstwa, a w Zakopanem - łopat ,szpadli itp.
Ale co z miejscowością Zgon na Mazurach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.