Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy Gruszczyc pili skażoną wodę

Przez kilka dni mieszkańcy korzystający z wodociągu publicznego Gruszczyce (gm. Błaszki, woj. łódzkie) mogli spożywać skażoną wodę.

Skażona woda z wodociągu Gruszczyce / Fot. Karol RajewskiPaństwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sieradzu w próbkach pobranych 12 października 2009 r. wodociągu w Gruszczycach, wykrył obecność bakterii z grupy coli oraz Escherichia coli w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Oficjalny komunikat informujący o pogorszeniu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pod względem mikrobiologicznym, pochodzącej z wodociągu w Gruszczycach pojawił się na stronie sanepidu 16 października. Dopiero od tego dnia rozpoczęła się akcja informacyjna o zagrożeniu zatruciem.
Bakterie z grupy coli, a szczególnie chorobotwórcze bakterie Escherichia coli, powodują zakażenie układu moczowego, zapalenie otrzewnej, zatrucia pokarmowe, zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków.

Wodociąg ze skarżoną wodą obsługuje 19 miejscowości i zaopatruje w wodę 2430 osób. Państwowy Inspektor Sanitarny w Sieradzu stwierdził brak przydatności wody do spożycia i przygotowywania potraw i zakazał korzystania z wody pochodzącej z wodociągu w Gruszczycach. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Błaszkach poinformował mieszkańców o braku przydatności wody do spożycia i wyznaczył punkty, w których można będzie pobrać wodę do celów spożywczych. W gminie Błaszki podjęto również szybkie działania mające na celu przywrócenie jakości wody. W związku z zanieczyszczeniem wody zostaną przeprowadzone kontrole połączenia wewnętrznej instalacji wodociągowej z siecią wodociągową, które mogło być źródłem obecnego zanieczyszczenia bakteriologicznego wody.

W tej chwili nikt nie wie, kiedy znów woda będzie czysta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.