Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy Karbia dostali 107 lokali zastępczych. Czekają na kolejne

W niespełna pół roku od podpisania przez miasto ugody z Kompanią Węglową, pierwsze ewakuowane rodziny przyjęły nowe mieszkania. Do chwili obecnej jest to 107 lokali ze 181, które są niezbędne dla poszkodowanych mieszkańców osiedla w Karbiu.

Budynki przy ulicy Technicznej w połowie września ubiegłego roku / Fot. Piotr A.JeleńBogactwo Górnego Śląska, w tym także Bytomia, w węgiel kamienny, stało się dla mieszkańców bytomskiej dzielnicy Karb zagrożeniem dla życia. Eksploatacja złóż węgla w Bytomiu-Karbiu w kwartale ulic Falistej, Pocztowej i Technicznej doprowadziła tamte budynki do stanu zagrażającego życiu lokatorom.

Czytaj także: Mieszkańcy Karbia dostali 107 lokali zastępczych. Czekają na kolejne

Dla mieszkańców osiedla z wrześniem ubiegłego roku rozpoczął się exodus, czas wysiedlenia i poszukiwań lokali zastępczych. W skali khttp://www.wiadomosci24.pl/uzytkownik/material/229018.htmlraju tego typu sytuacja nie miała precedensu w żadnej gminie. Do chwili obecnej zostało ewakuowanych 464 osób. Powstał sztab kryzysowy, zadaniem którego było kierowanie służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ewakuowanych osób.Ulica Pocztowa w sierpniu 2011 r. - mieszkanka, która opuściła zagrożony budynek / Fot. Piotr A.Jeleń

Pierwszym z działań gminy była przeprowadzka lokatorów do hoteli, choć wiadomo było, że trzeba będzie im zapewnić lokale zamienne. Jednak miasto nie dysponowało nimi w wystarczającej ilości. Na potrzeby poszkodowanych w katastrofie wycofywano oferty sprzedaży gminnych lokali oraz lokale do remontu na koszt przyszłego najemcy.

Tak było, a co się zmieniło?

Wizyta premiera Pawlaka jesienią w Bytomiu. Gmina podpisała z Kompanią Węglową ugodę dzięki, której Kompania wypłaciła miastu 24,5 mln zł odszkodowania. / Fot. Piotr A.JeleńPoszkodowane rodziny przyjęły już 107 mieszkań, ale na kolejne lokale czekają jeszcze pozostałe, ewakuowane rodziny. Mieszkania są remontowane, jak również budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, dzięki podpisanej przez gminę Bytom ugodzie z Kampanią Węglową. W wyniku porozumienia miasto otrzymało od Kompanii kwotę 24,5 mln zł odszkodowania, co pozwoliło na zabezpieczenie mieszkańcom dachu nad głową.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.