Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy kilku gmin protestowali przed Kancelarią Premiera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-21 13:52

Mieszkańcy Gminy Wiejskiej Ełk, podrzeszowskiej wsi Bzianki i kilku innym miejscowości z różnych województw protestowali przed budynkiem Kancelarii Premiera.

Swoje racje przekazali w postaci petycji szefowi rządu. Nie chcą, żeby ich wiejskie miejscowości zostały włączone w granice miast.

Wójt Gminy Wiejskiej Ełk Antoni Polkowski, który zaczął kilkanaście dni temu cały protest, twierdzi, iż włączenie zarządzanych przez niego terenów do miasta Ełk, narazi gminę na olbrzymie straty - sięgające nawet 7 milionów złotych.

Polkowski powiedział w rozmowie z IAR, że miasto nie ma pomysłu na zagospodarowanie swoich terenów, a próbuje dodatkowo sięgać po jego obszary. Włączenie w granice administracyjne wsi będzie oznaczało - jak podkreślił Polkowski - utratę dopłat rolniczych i dofinansowania z Unii Europejskiej.


Podobnie jest w przypadku podrzeszowskiej Bzianki. Mieszkańcy mówią, że teraz żyją z hodowli zwierząt, drobiu i uprawy ziemi. Jak zostaną włączeni do Rzeszowa wszystko przepadnie. Jeden z mieszkańców Bzianki niedawno postawił nowe stodoły i hangary na maszyny - nie wyobraża sobie, że będzie teraz musiał to wszystko zburzyć.

Do stolicy przyjechali też zdesperowani mieszkańcy gminy Wiżajny w województwie podlaskim. Protestują przeciwko odłączeniu czterech wsi od ich gminy i wcieleniu ich do ościennej gminy Rutki-Tartak.


Chodzi o wsie Smolniki, Polimonie, Jedoziory i Kleszczówek. Spór trwa już od dwóch lat. Początkowo w trakcie konsultacji mieszkańcy każdej z tych spornych miejscowości wyrazili zgodę o przyłączenie terenu do innej gminy, potem jednak wycofali wniosek.

MSWiA decyzję o zmianach podziału administracyjnego ma podjąć jeszcze w lipcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.